Odległość od telewizora – jaka powinna być?

Niemal każdy z nas posiada telewizor we własnym domu. Jego oglądanie pochłania nam sporo czasu w ciągu dnia. To znakomity sposób na relaks i oglądanie seansów w gronie rodziny. Podczas zakupu szczególną uwagę zwracamy na desing odbiornika, zastosowane technologie oraz jakość obrazu. Poza tym chcemy, aby rozdzielczość ekranu była jak najwyższa. Niestety często zapominamy o bezpieczeństwie. Należy zwrócić uwagę na odległość od telewizora, biorąc pod uwagę jego przekątną. Zapraszamy do zapoznania się z tymi wartościami.

Jaki rozmiar telewizora do jakiego pomieszczenia?

Przekątna ekranu wbrew pozorom powinna odpowiadać nie tylko naszym indywidualnym wymaganiom, lecz przede wszystkim pasować do wielkości wnętrza. Zbyt duży odbiornik może być elementem, który przytłoczy niewielkie wnętrze, natomiast za mały będzie słabo widzialny i zniknie w przestronnym salonie.

Oprócz odpowiedniego dobrania rozmiaru warto także zwrócić uwagę na samo umiejscowienie sprzętu. Współczesne rozwiązania pozwalają zainstalować urządzenie, gdziekolwiek zechcemy. Bardzo popularnym wyjściem ostatnimi czasy jest montaż telewizora na ścianie. Wówczas dzięki specjalnej dźwigni mamy szansę na swobodne obracanie pozycją odbiornika, co wpływa na komfort oglądania. Jeżeli zamierzamy postawić telewizor na szafce RTV, to zwróćmy uwagę na jej wysokość. Im niższy jest mebel, tym możemy pokusić się o większą przekątną, aby oglądanie filmu nie wymagało opuszczania wzroku.

Jaka odległość od telewizora? Modele 4K lub 8K

No dobrze, przejdźmy jednak do samego wyboru przekątnej ekranu. Pod lupę weźmiemy ostatnio najpopularniejsze telewizory w technologii 4K oraz 8K.

Generalnie zaleca się, aby w takim przypadku ekran odbiornika znajdował się w 1,5 razy większej odległości, niż wynosi wysokość ekrany. Wówczas piksele przestają być widoczne, a oczy mogą w bezpieczny sposób patrzyć na wyświetlane treści. Poniższa tabelka może nieco pomóc w dobraniu rozmiaru, biorąc pod uwagę odległość oglądającego od telewizora.

55 cali – 1 metr

65 cali – 1,2 metra

75 cali – 1,4 metra

85 cali – 1,6 metra