Podkarpacie w stanie czujności: groźne burze z gradem i silnym wiatrem mogą pojawić się 29 maja

Za oknami mieszkańców Podkarpacia może dojść do niebezpiecznej zmiany pogody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę, 29 maja, dla tego regionu ostrzeżenie drugiego stopnia. Powodem jest ryzyko burz z obfitymi opadami deszczu, gradem oraz porywistym wiatrem, które mogą niespodziewanie pojawić się na terenie wszystkich powiatów regionu podkarpackiego.

Prognozy meteorologiczne sugerują, że cały region może znaleźć się pod wpływem burzowej aury. Oznacza to, że mieszkańcy Podkarpacia muszą być przygotowani na ulewne deszcze, silne porywy wiatru, a także na lokalne gradobicia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jest ważne od godziny 12 do 22. Zgodnie z prognozami, burze mogą być miejscami w towarzystwie intensywnych opadów deszczu – od 30 mm do 40 mm. Porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet do 90 km/h. Możliwe są również lokalne gradobicia.

Nie tylko instytut meteorologii ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również wydało alert dla Podkarpacia, informując o nadchodzącej burzy. W dniu 29 maja możliwe są ulewy, silny wiatr i podtopienia. Organizacja doradza znalezienie bezpiecznego schronienia na czas burzy. Alert RCB został uruchomiony w związku z prognozami IMGW dotyczącymi 11 województw, w których mogą wystąpić burze z bardzo silnymi opadami deszczu.