Przyczepa kempingowa na wakacje – kupić czy wypożyczyć?

Przyczepa campingowa to sprzęt, o którym mówi się coraz częściej w kontekście spędzania wakacji. Okazuje się, że koszt wykorzystywania przyczepy jako noclegu nie jest wysoki, a może dać mnóstwo niezapomnianych wrażeń i wspomnień. To możliwość podróżowania nie tylko po Polsce, ale także wielu krajach Europy. Co opłaca się bardziej, zakup czy wypożyczenie przyczepy? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, jednak w naszym artykule postaramy się przybliżyć kwestie związane z zakupem czy jej wypożyczeniem.

Zakup nowej przyczepy campingowej

Kupując nową przyczepę kempingową, trzeba przygotować się na dość duży wydatek. Jednak czy jest to opłacalne rozwiązanie, skoro jest to sprzęt potrzebny na kilka tygodni w ciągu wakacji? Nowa przyczepa kempingowa to z całą pewnością świetnie wyposażony i funkcjonujący sprzęt, który może kosztować nawet tyle, co dobry, nowy samochód. Jednak ogromną wadą jest szybki spadek wartości przyczepy i koszty jej utrzymania.

Zakup używanej przyczepy kempingowej

Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż nowa przyczepa kempingowa jest ta pochodząca z drugiej ręki. Ceny takiego sprzętu w dużej mierze zależą od wyposażenia i stanu technicznego, a nie rocznika produkcji, tak, jak w przypadku samochodów. Nie traci szybko na wartości, a kilkuletnia eksploatacja nie sprawi, że przyczepa straci na swojej cenie. Świetnym miejscem do poszukiwania przyczepy są nie tylko komisy czy giełdy samochodowe, ale także portale ogłoszeniowe jak chociażby Pokato.pl. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę ogłoszenia przyczepy kempingowe sprzedaż, i już możemy przeglądać mnóstwo ciekawych ofert.

Na co zwrócić uwagę kupując używaną przyczepę kempingową?

Kupując używaną przyczepę campingową, warto przygotować się na wydatek kilkunastu tysięcy złotych, aby mieć pewność zakupu porządnego sprzętu. Z całą pewnością lepiej zwracać uwagę na oferty od prywatnych sprzedających. Są to przyczepy o dużo mniejszym przebiegu niż te z wypożyczalni, dlatego mogą okazać się dużo lepszą opcją. Proces zakupu, warto rozpocząć od wyboru kilku korzystnych ofert i umówić się na wstępne oględziny. Brzydki zapach butwiejącego drewna czy zgnilizny może świadczyć o przeciekach w przyczepie. Zbyt miękka konstrukcja ścian może również świadczyć o wodzie dostającej się do wnętrza przyczepy campingowej. Nie warto inwestować w taki sprzętu ze względu na wysokie koszty naprawy uszkodzeń konstrukcji.

Najważniejsze jest, aby przyczepa posiadała miejsce do spania, kącik sanitarny, zbiornik na wodę pitną, grzewczy system gazowy, chłodziarkę oraz przyłącze do instalacji elektrycznej. Przed zakupem koniecznie jest również sprawdzenie działania całego sprzętu użytkowego. Nie warto łapać się na szczególne okazje, które są wystawiane przez handlarzy. Poprzez niską cenę mogą próbować ukryć istotne wady przyczepy kempingowej.

Wypożyczenie przyczepy kempingowej

Wypożyczenie przyczepy kempingowej jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują sprzętu na kilka tygodni. Ogromną zaletą jest brak problemów związanych z eksploatacją przyczepy, parkowaniem oraz kosztami związanymi z ubezpieczeniem. To po stronie wypożyczalni są wszystkie koszty generowane przez przyczepę kempingową. To również możliwość wyboru odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do własnych potrzeb oraz liczby podróżujących.

Jeśli więc wybierasz się na wczasy przyczepą kempingową pierwszy raz to lepszym rozwiązaniem będzie jej wypożyczenie i przekonanie się czy taki rodzaj wakacji Ci odpowiada. Z kolei jeśli pokochasz taki sposób spędzania urlopu i postanowisz spędzać go tak rok w rok, to warto wówczas rozważyć zakup swojej własnej przyczepy kempingowej.