Olejki eteryczne – skąd, jak i po co? Czyli kilka słów o esencji ziół.

Olejki eteryczne dzięki swoim niesamowitym zapachom stosowane są podczas produkcji perfum. Wykorzystywane są także w medycynie alternatywnej, a to ze względu na swoje właściwości lecznicze. Poza tym olejki eteryczne wprowadzają nas w świetne samopoczucie.

Czym są pachnące olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki zapachowe wyekstrahowane z roślin. Zawierają one zapach danej rośliny czyli samą esencję. Każda roślina ma unikalny zestaw substancji zapachowych, które nadają jej, a także olejkom eterycznym, charakterystyczną woń.

Jak korzystać z dobrodziejstwa olejków eterycznych?

Najczęstszym sposobem na użycie olejków eterycznych są inhalacje z parą wodną. Zwykle odbywa się to po prostu poprzez podgrzewanie wody z dodatkiem olejków i wdychanie powstałych oparów. Bardzo często spotkać też można różnorakie nawilżacze powietrza, za pomocą których rozprzestrzeniana jest esencja zapachowa. Począwszy od ceramicznych pojemniczków zawieszanych na gorącym kaloryferze, przez elektryczne spryskiwacze, automatycznie rozpylające pachnącą wodę, aż po dyfuzory działające na zasadzie ultradźwięków, przekształcające wodę z dodatkiem olejków eterycznych do postaci suchej mgiełki zapachowej.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie zdrowotnych olejków eterycznych jest masaż olejem bazowym połączonym właśnie z esencjonalnymi olejkami. W zależności od gatunku ziół z jakich pochodzą, charakteryzują się odpowiednim działaniem. Podobnie wykorzystywane są pachnące esencje roślinne do kąpieli.

Co daje nam aromaterapia?

Poza pięknym zapachem ogarniającym pomieszczenie, w którym się znajdują, olejki wykazują działanie zdrowotne. Większość olejków eterycznych ma działanie drażniące nabłonek naszych dróg oddechowych, co sprzyja oczyszczaniu płuc i oskrzeli. Prowokują one odruch wykrztuśny, a także rozrzedzają zalegającą tam wydzielinę. Działają antybakteryjnie, antyseptycznie, rozszerzają drogi oddechowe oraz naczynia krwionośne. Podczas masażu wykorzystywane są ich właściwości rozluźniające mięśnie, rozgrzewające oraz przeciwzapalne. Masaż z dodatkiem olejków eterycznych nie tylko działa odprężająco, ale również pomaga w regeneracji zmęczonych mięśni. Olejki eteryczne dodane do kosmetyków, także wywierają korzystny wpływ, w tym wypadku, na skórę.

Gwiazdy wśród aromatów:

Najbardziej popularnymi olejkami eterycznymi są: miętowy wspomagający trawienie, lawenda i bergamotka – łagodzące stres, drzewo herbaciane – wspomagające odporność oraz cytryna – o działaniu odświeżającym, energetyzującym, poprawiającym nastrój oraz łagodzącym bóle głowy.

Dodatkowo, każdy z nas ma możliwość stworzenia swojego niepowtarzalnego zapachu poprzez zmieszanie różnych olejków eterycznych. Miłej zabawy!