Raporty ESG — zrównoważony rozwój firm stanie się obowiązkiem?

Serwisy biznesowe od niedawna informują o stopniowym wprowadzaniu obowiązku wykonywania raportów ESG przez firmy. Dotychczas ten obowiązek dzieliły tylko wybrane przedsiębiorstwa w Europie. Od przyszłego roku się to zmieni. Czym są raporty ESG i w jakim celu się je tworzy? Wyjaśniamy.

Krok w kierunku ochrony środowiska?

Raport ESG bierze pod uwagę trzy kwestie rozwoju firmy: środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny. Firma zobligowana do raportów musi zdawać sprawozdanie raz w roku. Na tej podstawie eksperci oceniają, w jakim stopniu firma stawia na zrównoważony rozwój. W ten sposób możliwe jest również zdemaskowanie przedsiębiorstw, które za pomocą ekologii się promują, ale w rzeczywistości wcale nie troszczą się o środowisko. Negatywna ocena rozwoju pod kątem wpływu na środowisko nie oznacza kar, ale coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na ten aspekt. To oznacza, że zrównoważone firmy mają większe szanse na rynku.

Obowiązek zdawania raportów ESG jest obecny także w Polsce, a od 2024 roku liczba firm zobligowanych do rocznych raportów zacznie stopniowo wzrastać.