Rekrutacja opiekunek do pracy w Niemczech

Chcesz zacząć pracę jako opiekunka za granicą, ale nie wiesz, czego spodziewać się po rekrutacji? Zasadniczo każda firma ma inny sposób rekrutowania pracowników, ale ramowy plan zwykle pozostaje taki sam.

Dziś więc wspólnie przyjrzymy się poszczególnym etapom rekrutacji. Sprawdzimy, o co może Cię zapytać rekruter i ile będziesz musiał czekać na odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej. Zapraszamy!

Szukanie oferty zatrudnienia dla opiekunki

Pierwszym etapem jest poszukiwanie odpowiedniego zlecenia. Warto w tym celu wybierać agencje i portale godne zaufania, zamieszczające rzetelnie opisane oferty. Sprawdź, jakie wiadomości są podawane w ogłoszeniu? Treść jest krótka i rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi? Lepiej zachować ostrożność i najpierw skontaktować się z firmą. Zweryfikuj, w jaki sposób konsultant odpowiada na pytania.

Jeżeli unika odpowiedzi lub zwleka z nią, lepiej zachowaj ostrożność. Uważaj także na ogłoszenia, w których widnieje dużo wyższa kwota wynagrodzenia, niż średnia dla tego typu szteli, a pracodawca nie wymaga znajomości niemieckiego. Mamy dla Ciebie także więcej rad dotyczących tego, jak wybierać dobrą agencję. Zajrzyj na https://ostina-opieka.pl/blog/.

Odpowiedź na ogłoszenie o opiece w Niemczech

Kolejny krok również należy do Ciebie – Ty określasz, która oferta pracy Cię interesuje i wysyłasz swoje zgłoszenie. Możesz to zrobić za pomocą formularza znajdującego się na stronie agencji. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy dane zlecenie jest dla Ciebie, zawsze warto zadzwonić do firmy.

Konsultant z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiednią sztelę. Dodatkowo będziesz mógł zapytać o nurtujące Cię kwestie i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Jeżeli wolisz kontakt „twarzą w twarz”, dobrym pomysłem będzie wizyta w siedzibie firmy.

Pierwsza rozmowa z przedstawicielem agencji

Odpowiedziałeś na konkretne ogłoszenie? W takim przypadku firma powinna się do Ciebie odezwać. Zwróć uwagę na czas, w jakim to nastąpi. Dobre agencje starają się odpowiadać na zgłoszenia jak najszybciej. Warto brać pod uwagę, ze niektóre okresy w roku mogą być nieco „gorętsze” dla branży opiekuńczej, kiedy zewsząd napływają odpowiedzi na oferty pracy, a firmy muszą wysłać wszystkich na zlecenia. Przyjmuje się, że standardowy czas oczekiwania na kontakt to około 2-3 dni, niekiedy nieco więcej. Jeśli mija już tydzień, a wybrana agencja dalej milczy, poważnie zastanów się nad współpracą. Nie chcesz chyba czekać na każdy kontakt przez kilkanaście dni – zwłaszcza podczas pracy w Niemczech?

Pracownik agencji odezwał się o czasie: rozpoczyna się wstępna rozmowa. Jest ona nieco dłuższa zwłaszcza w przypadku, gdy nie zdecydowałeś się jeszcze na konkretną ofertę. Konsultant zapyta Cię, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące warunków pracy, zakwaterowania, zakresu obowiązków oraz wysokości wypłaty.

Będzie chciał poznać Twoje wykształcenie, doświadczenie w opiece i dowiedzieć się, jaką formę współpracy wolisz. Czeka Cię również test znajomości języka niemieckiego. Nie musisz się go obawiać, gdyż zwykle ma formę luźnej rozmowy i jest oparty na prostych konstrukcjach gramatycznych.

Podpisanie umowy opiekuna z agencją

Pora na kluczowy etap rekrutacji, czyli podpisanie umowy z wybraną firmą. Nie daj się jednak ponieść emocjom – zanim podpiszesz jakikolwiek dokument, najpierw uważnie go przeczytaj. Jeśli coś nie jest dla Ciebie zrozumiałe, nie wahaj się zapytać lub poprosić o wytłumaczenie. I pamiętaj: podpisywanie umowy powinno się odbyć przed Twoim wyjazdem.

Nie daj się zwieść obietnicom, że „firma dośle umowę do Niemiec”. Tak postępują zwykle nie do końca uczciwe agencje. A Ty już na miejscu odkryjesz, że dokument ma zupełnie inne zapisy, niż uzgadniałeś.

Umowa podpisana, warunki ustalone – czas pakować walizkę i czekać na wyjazd. A jeżeli wciąż nie wiesz, jaką ofertę pracy w opiece w Niemczech wybrać, odwiedź https://ostina-opieka.pl/oferty-pracy-opieka-niemcy/. Wśród zamieszczonych ogłoszeń z pewnością znajdziesz coś dla siebie.