Soczewki kontaktowe: jednodniowe czy miesięczne? Którą opcję wybrać?

Soczewki kontaktowe to obecnie coraz częściej wybierana opcja w przypadku korekcji wad wzroku. Jest to świetna alternatywa dla noszenia okularów. Dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym przez producentów miękkie, elastyczne krążki nakładane bezpośrednio na rogówkę gwarantują wysoką higienę i komfort w każdej sytuacji. Dobrze dobrane soczewki pozwalają odzyskać ostrość widzenia i zapewniają dobrą widoczność niezależnie od warunków atmosferycznych. Zróżnicowanie produktów na rynku szkieł kontaktowych jest obecnie bardzo duże. Producenci oferują nam różne warianty soczewek. Podstawowy podział tych produktów uwzględnia m.in. czas noszenia.

Jednodniowe soczewki kontaktowe – zalety i wady

Soczewki jednodniowe, jak sama nazwa wskazuje, to produkt korekcyjny przystosowany do jednorazowego użytku. Należy nosić je jedynie przez jeden dzień, a wieczorem zdjąć i wyrzucić. Kolejnego dnia wyjmujemy po prostu z opakowania nową parę. Możemy wybierać spośród soczewek jednodniowych sferycznych, torycznych i multifokalnych. Istnieją również kolorowe soczewki kontaktowe, które, oprócz opcji korekcji wady refrakcji, pozwalają pogłębić bądź też całkowicie zmienić naturalną barwę tęczówki. Taki tryb noszenia jest postrzegany za bardzo korzystne rozwiązanie, szkła jednodniowe są bowiem bezpieczniejsze dla zdrowia oczu ich użytkowników. Dzięki temu, że szkła wymieniane są codziennie, nie wymagają pielęgnacji ani przechowywania w pojemniku z płynem, a ryzyko zmniejszone jest do minimum. Zakładając czyste i świeże soczewki każdego dnia, zapewniamy sobie wysoki komfort noszenia. Używanie takich szkieł minimalizuje ryzyko zbierania się na ich powierzchni osadów białkowych i innych zanieczyszczeń, które mogłyby dawać uczucie podrażnienia i wysuszenia oczu. Po modele jednodniowe często sięgają miłośnicy sportu i aktywności fizycznej, jak również ci, którzy noszą je sporadycznie, np. raz w tygodniu. W takim przypadku dobrą opcją mogą być soczewki sprzedawane na sztuki: bezokularow.pl/soczewki-na-sztuki. Pojedyncze warianty to doskonały pomysł w sytuacji, gdy np. na co dzień nosisz okulary korekcyjne, ale chciałbyś przekonać się, jak sprawdzą się u Ciebie szkła kontaktowe. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w dłuższej perspektywie bardziej będą opłacały Ci się zestawy soczewek. Co więcej, w przeliczeniu na cenę jednostkową używając wariantów jednodniowych zapłacimy nieco więcej, niż stosując modele o dłuższym terminie użytkowania.

Jakie są zalety i wady noszenia soczewek miesięcznych?

Osoby, które mają zdiagnozowaną wadę refrakcji, lecz niekoniecznie chcą nosić okulary, powinny pomyśleć o przerzuceniu się na soczewki wielokrotnego użytku. Dużym plusem ich użytkowania jest wygoda i czas. Procedura aplikacji i ściągania szkieł jest czynnością prostą i bezpieczną – wystarczy odrobina wprawy, by zajęło nam to dosłownie kilka minut. Soczewki wielokrotnego użytku, z których najpopularniejsze są warianty miesięczne: bezokularow.pl/soczewki-miesieczne, mogą być noszone przez określony czas (np. 30 dni). Sprawdzają się zarówno w codziennych czynnościach, jak i podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Soczewki o dłuższym terminie użytkowania są bardzo popularne z uwagi na niższy koszt noszenia w porównaniu do modeli jednodniowych. Wybierając je w perspektywie długofalowej, możemy sporo zaoszczędzić. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać o zakupie pojemników do przechowywania oraz roztworów do dezynfekcji szkieł. W przypadku soczewek o dłuższym terminie użytkowania najważniejsza jest skrupulatna pielęgnacja. Po zdjęciu z oka należy je wyczyścić oraz zdezynfekować. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli to uniknąć infekcji oczu i nie doprowadzi do powikłań związanych ze stosowaniem tej metody korekcji.

Które soczewki wybrać – jednodniowe czy wielokrotnego użytku?

Soczewki powinny być dopasowane do Twojego stylu życia. Wybierając produkt dla siebie, należy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim wybór szkieł kontaktowych powinien rozpocząć się w gabinecie specjalisty – optometrysty lub okulisty. Pomoże on dopasować rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom. Kupując soczewki kontaktowe postaw na dobrą jakość. Spośród szerokiego asortymentu produktów dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę np. na markę Biofinity. Soczewki tej firmy są chętnie wybierane przez pacjentów i specjalistów ze względu na świetną korekcję wzroku, długotrwały komfort i niesamowitą jakość.