Trendy, które odmieniają rynek magazynów

Logistyka, transport i branża magazynowa to nieliczne gałęzie gospodarki, które nie ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Zaobserwowano ich rozwój, a co za tym idzie – nowe trendy. Roboty, Quick commerce czy high bay to jedne z nich. W Polsce również branża magazynowa jest w dobrej kondycji, rośnie zainteresowanie nawet do niedawna mniej znanymi lokalizacjami – jak np. powierzchnie magazynowe w Gorzycach czy Bytomiu.

Boom na magazyny trwa

Popyt na powierzchnie magazynowe w 2020 roku osiągnął rekordowy poziom 4,8 mln mkw. Polska jest jednym z liderów już od kilku lat – w minionym roku była najbardziej aktywnym rynkiem magazynowym w Europie, zajmując trzecie miejsce. Zapotrzebowanie rośnie nawet mało popularnymi lokalizacjami – jak hale magazynowe w Gorzycach, Zielonej Górze czy Szczecinie.

Popyt generuje m.in. branża e-commerce, a przede wszystkim operatorzy logistyczni, sieci handlowe, e-sklepy, producenci z sektora spożywczego. Jednak rozwój to też nowe wyzwania – większe zapotrzebowanie sprawia, że poszukiwane są kolejne tereny pod inwestycje. Poniżej wybrane najważniejsze trendy na rynku magazynowym.

Rynek magazynów – aktualne trendy

Quick commerce. Aby sprostać wymaganiom oraz oczekiwaniom potencjalnych najemców, deweloperzy stawiają między innymi na nowe technologie. Jednym z trendów jest wzrost zainteresowania niedużymi magazynami miejskimi, przeznaczonymi przede wszystkim na potrzeby e-commerce i szybkich dostaw.

Produkcja z Azji do Europy. Na wzrost, potencjał i rozwój polskiego rynku wpływają trendy globalne – jak na przykład rewolucja w światowych łańcuchach dostaw. Produkcja do tej pory realizowane w Azji jest przenoszona do Europy ze względu na mniejszą odległość, skrócenie czasu dostaw i bliskość rynku zbytu, mimo wyższych kosztów produkcji.

Popyt na mniej popularne lokalizacje. Wynajem powierzchni magazynowych w Gorzycach, Szczecinie czy Zielonej Górze do tej pory nie był wyjątkowo popularny. Teraz zainteresowanie miastami oddalonymi od dużych ośrodków jest spore i nadal rośnie. Zwykle dojazd do nich jest również dobry, a stawki najmu znacznie niższe. Popyt na takie magazyny rośnie, gdyż wolna do niedawna powierzchnia jest szybko zagospodarowywana i inwestorzy szukają innych lokalizacji.

Automatyzacja. Zauważa się też dużą automatyzację procesów w magazynach, co idzie w parze ze wspomnianym już quick commerce. Roboty oraz nowoczesne systemy informatyczne do zarządzania zamówieniami i pracą to przyszłość branży. Co ciekawe, Polska w 2019 roku była 14 rynkiem na świecie pod względem sprzedaży robotów.