W pudełku każdego spinningisty powinny się znaleźć przynęty o różnym kształcie i rodzaju. Wśród wabików, które w razie czego będziemy mieli pod ręką, nie może zabraknąć gum, błystek oraz… woblerów. Te sztuczne przynęty wędkarskie potrafią być naprawdę skuteczne na drapieżniki, nawet takie sporych rozmiarów. Dowiedz się, jak odpowiednio dobrać woblery, poznaj ich najpopularniejsze rodzaje i zadecyduj, które z nich wypróbujesz w pierwszej kolejności.
Co to są woblery?
Termin „wobler” pochodzi od angielskiego słowa „to wobble”, co można przetłumaczyć jako „telepać się”. Owo telepanie doskonale oddaje charakterystyczną pracę przynęty, czyli sposób, w jaki porusza się ona w wodzie.
Woblery mają z zasady imitować pokarm drapieżników – najczęściej przypominają więc małe rybki, ale też owady czy płazy. Ponieważ wiernie oddają te rybie przysmaki, są piekielnie skuteczne na szczupaki, sandacze, okonie, sumy, bolenie i inne drapieżne gatunki. Można ich używać na wszystkich akwenach – sprawdzą się i na rzekach o silnym nurcie, i na spokojnych jeziorach.
Z jakich materiałów wykonuje się woblery? Zwykle jest to drewno (głównie miękka i lekka balsa lub twarde, odporne drewno abachi) bądź tworzywo sztuczne (czyli po prostu plastik). Typowa przynęta składa się z korpusu, steru i metalowych oczek, do których można przymocować żyłkę i kotwiczkę. Producenci prześcigają się w produkcji modeli o coraz to wymyślniejszych kształtach. Wymiary – długość, wysokość, szerokość – a także masa, objętość, ułożenie steru czy powierzchnia boczna mają ogromne znaczenie – każdy z tych parametrów przekłada się na pracę przynęty. Celem jest możliwie wierne odwzorowanie zachowania żywych rybek czy małych zwierząt. Naturalne zachowanie w wodzie znacząco zwiększa skuteczność wędkowania. Dobierając wobler, należy wziąć pod uwagę metodę łowienia (spinning lub trolling), gatunek poławianych ryb, rodzaj wędki i warunki panujące nad wodą.
Woblery pływające i tonące – czym się od siebie różnią?
Dostępne na rynku woblery możemy podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Najpopularniejsze z nich to kryterium wyporności (określane także jako pływalność). Wyróżniamy następujące warianty:
– woblery pływające – opisywane zwykle symbolem F lub FL ze względu na angielską nazwę „Floating” – lekkie przynęty, które są prowadzone płytko pod wodą, a w momencie zaprzestania pracy wypływają na powierzchnię. To świetny wybór, jeśli obławiamy trudne technicznie miejscówki, na przykład usiane zaczepami. Gdy łowimy z prądem, możemy puścić taki wobler z nurtem, a w ten sposób dotrzeć przynętą dalej niż sugerowałby to zasięg rzutu.
– woblery o neutralnej pływalności – w momencie zaprzestania zwijania pozostają na danej głębokości. Prowokuje to do ataku zwłaszcza szczupaki i duże okonie. Są zaliczane do woblerów pływających. Symbol: I od Intermediate lub SP od Suspending.
– woblery tonące – oznaczane literą S od angielskiego „Sinking” – są znacznie cięższe, a dzięki temu dalekosiężne. Jak sugeruje ich nazwa, pracują głębiej od modeli pływających. Na rynku można znaleźć sporo przynęt z systemami rzutowymi – w tunelu w korpusie umieszczone są ciężkie kulki, które przesuwają się w locie, dzięki czemu wydłużają zasięg rzutu o kilka dodatkowych metrów. Wędkarz posługujący się tego typu woblerami powinien starać się imitować ruchy ryby żerującej przy dnie. Jest spora szansa, że na taką zagrywkę nabierze się szczupak, który ma w zwyczaju atakować swoje ofiary z góry.
Płytko czy głęboko pracujące?
Kolejne istotne kryterium podziału to głębokość schodzenia. W dużym uproszczeniu wyróżniamy modele płytko pracujące (SR – Shallow Runner, do obławiania płytkich łowisk i wabienia ryb żerujących tuż pod powierzchnią), głęboko pracujące (DR – Deep Runner, do obławiania średnio głębokich akwenów) i bardzo głęboko pracujące (SDR – Super Deep Runner, czyli woblery do zadań specjalnych – obławiania głębokich jezior oraz rzecznych dołów i rynien). Modele te różnią się od siebie umiejscowieniem steru, jego kształtem i długością.
Oprócz tego możemy podzielić woblery na przykład z uwagi na ich budowę. Modele jednoczęściowe pracują zwykle spokojniej, a wieloczęściowe są agresywniejsze i generują większy hałas. Warto tutaj zaznaczyć, że jednoczęściowe przynęty wędkarskie także mogą wydawać atrakcyjne dla drapieżników dźwięki – wystarczy, że będą wyposażone w grzechotkę.
Jeśli chodzi o kolor, możesz postawić na przynęty naturalne (np. uwielbiane przez wędkarzy wierne imitacje płoci czy okoni) lub jaskrawe (często posiadają w nazwie człon „Fluo” lub „Tiger”; bywają skuteczne na duże okazy i gdy wszystko inne nas zawodzi). Modele jasne to dobra decyzja przy małej ilości słońca i/lub na wody o ograniczonej przejrzystości; z kolei ciemne odcienie sprawdzą się na przejrzyste wody i/lub przy pełnym nasłonecznieniu.
Gdzie kupić porządne woblery?
Każdego rodzaju woblery (pływające i tonące, pracujące płytko i głęboko, jedno- i wieloczęściowe oraz we wszystkich kolorach tęczy) odnajdziesz bez problemu w sieci. Wystarczy, że namierzysz dobrze wyposażony internetowy sklep wędkarski – najlepiej taki, w którym obowiązują atrakcyjne ceny i korzystne warunki zakupowe: przejrzysta nawigacja, szybka dostawa, łatwa procedura zwrotu, fachowe doradztwo. Takim miejscem jest bez wątpienia Sklepwedkarski.pl, który oferuje sprzęt wędkarski od topowych producentów z Polski i zagranicy. W specjalnej zakładce poświęconej woblerom (https://sklepwedkarski.pl/pol_m_Przynety-sztuczne_Woblery-48659.html) odnajdziesz setki modeli sztucznych przynęt. Są tam woblery wszelkiej maści i rodzaju, w tym kultowe modele Strike Pro, Rapala, Mikado, Savage Gear, Jaxon, Spro czy Westin. Możesz sortować produkty po popularności czy cenie, a nawet ustawić interesujące Cię parametry, np. pływalność czy głębokość pracy. Słowem – znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz.
Czy ster determinuje pracę woblera?
W dużej mierze tak. Kąt nachylenia steru w stosunku do osi woblera decyduje o głębokości, na jaką zejdzie przynęta – im bliżej kąta prostego, tym płycej będzie można prowadzić wabik. Właśnie dlatego modele imitujące owady poruszające się po powierzchni posiadają ster nachylony pod kątem blisko 90 stopni. Chcąc łowić głęboko pod wodą, sięgniemy natomiast po woblery z długim, szerokim sterem, niemalże zbiegającym się z osią przynęty – będą one wyglądały jak rybka grzebiąca pyszczkiem w dnie.
Zwykle ster zamontowany jest przy dziobie na stałe; można jednak trafić na modele z jego regulacją. Mało tego: istnieją też woblery powierzchniowe, które są zupełnie pozbawione steru – pracują one na powierzchni wody.
Woblery na poszczególne gatunki ryb
Aby ułatwić wybór przynęty niedoświadczonym wędkarzom, wielu producentów tworzy produkty dedykowane do połowu konkretnych gatunków ryb. Tym samym możesz zakupić woblery:
– na szczupaka – zwykle o sporych rozmiarach i lusterkującej akcji, przez co nadają się również do jerkowania. Bardzo skuteczne – potrafią przyciągnąć szczupaka nawet z odległości paru metrów. Pamiętaj, że szczupak jest agresywną rybą, więc potrzebujesz też solidnej wędki i bardzo mocnego przyponu,
– boleniowe – o długiej i cienkiej budowie oraz migotliwej pracy. Świetnie imitują przysmak boleni: ukleje,
– sumowe – naśladują małe leszcze; dobrze, jeśli wyróżniają się aktywną pracą, mają zamontowaną grzechotkę i posiadają kółka o wytrzymałości min. 40 kg,
– na sandacza – długie, zwykle kilkunastocentymetrowe przynęty (do 18 cm) o smukłej budowie,
– na klenia lub jazia – tzw. koniki polne. Odrębna kategoria woblerów o charakterystycznym kształcie i agresywnej pracy. Wysoką skuteczność wykazują czarne lub czerwone imitacje owadów,
– pstrągowe – muszą mieć wytrzymały ster i pracować bardzo precyzyjnie (niezależnie od tego, czy będą prowadzone z nurtem rzeki, w jego poprzek czy pod prąd).
Warto wspomnieć, że z uwagi na budowę i przeznaczenie wyróżniamy rozmaite podtypy przynęt, w tym chociażby jerki (jerkbaity – ciężkie, duże, o płytkiej pracy, doskonałe na szczupaka), crankbaity (imitacje owadów, płazów i gadów) czy swimbaity (duże, płytko pływające i złożone z min. trzech części, w związku z czym poruszają się jak prawdziwa ryba). To oczywiście nie wszystkie rodzaje – są jeszcze klasyczne stickbaity, tonące, bezsterowe lipless crankbaity, wymagające silnego szarpania wędką pullbaity itp.
Jak łowić na woblery?
Wszystko zależy od tego, o jaki wobler chodzi, jaką rybę mamy na oku i jaką wędkę trzymamy w ręce. Część woblerów (głównie pływających) wymusza mocne szarpanie, a część (zwłaszcza tonących) modeli wymaga płynniejszych i spokojniejszych ruchów, które pozwolą na imitację zachowania rannej, osłabionej rybki.
Warto przy tym pamiętać, że wobler to nie jedyna przynęta wędkarska, którą należy zapakować do swojego pudełka. Do niezbędników każdego spinningisty zaliczamy również gumy spinningowe (tańsze i uniwersalne) oraz błystki, w tym obrotówki i wahadłówki (wytrzymałe i całkiem kuszące). Tysiące modeli czekają na Ciebie w zakładce „Przynęty sztuczne” na Sklepwedkarski.pl. Gromadząc ekwipunek, koniecznie zaopatrz się w kilka rodzajów woblerów i innych przynęt – dzięki temu zyskasz większą elastyczność i będziesz w stanie odnaleźć się w różnych warunkach.