Pod koniec grudnia 2024, w ramach działań strategicznych, Białoruś dokonała przeniesienia swoich jednostek wojsk lądowych do regionów granicznych z Polską i Ukrainą. Te ruchy wojskowe dotyczyły obszarów Grodzieńszczyzny oraz rejonów stolińskiego, lelczyckiego, mozyrskiego i homelskiego, bezpośrednio sąsiadujących z Ukrainą. Wzrost aktywności militarnych na tych terenach został dostrzeżony dzięki doniesieniom lokalnych urzędników, którzy odwiedzili żołnierzy podczas „noworocznych” spotkań.
Aktywność wojskową na granicy z Polską potwierdził przewodniczący grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego, Władimir Karanik. 24 grudnia poinformował on, że wraz z gauleiterem Łukaszenki, inspektorem na obwód Jurijem Karajewem i dowódcą oddziałów Zachodniego Dowództwa Operacyjnego generałem Wadimem Surowem, odbyli oni wizytę u żołnierzy rozmieszczonych w lesie w pobliżu polskiej granicy.
Podczas tej wizyty Karanik zwrócił uwagę, że żołnierze i oficerowie „wykonują zadania wzmacniania granicy państwowej” z Polską. Zauważył również, że ze względu na konieczność długotrwałego stacjonowania na terenie granicznym, żołnierze muszą przez większość czasu mieszkać w namiotach, nawet podczas zimy. W ten sposób podkreślił, że armia białoruska jest zdolna do wykonywania swoich zadań w każdych warunkach.
Wojsko Białorusi poinformowało w komunikacie, że w ramach działań mających na celu „wzmocnienie obszarów przygranicznych”, przeniesiono jednostki zmechanizowane Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, jednostki moździerzy, dywizje artylerii oraz działa przeciwlotnicze. Dodatkowo wysłano też „jednostki systemów bezzałogowych statków powietrznych”.