Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej – fakty, które musisz znać przed podjęciem decyzji!

Klimatyzacja do firmy, domu czy mieszkania stanowi ogromne udogodnienie. Na rynku funkcjonuje mnóstwo wartościowych rozwiązań – dzięki klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej możesz zapewnić sobie komfort termiczny przy niższych kosztach i zachowaniu większej elastyczności. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się więcej o tego typu systemach!

  • Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej może zapewnić więcej funkcji, niż tylko chłodzenie podczas nieznośnych upałów.
  • Klimatyzatory monoblok wykorzystują do działania powietrze z zewnątrz lub doprowadzaną do urządzenia wodę.
  • Montażem systemu powinni zająć się doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni fachowcy.
  • Monoblokowa klimatyzacja domowa może wymagać częstszych prac serwisowych.

Klasyczne systemy klimatyzacji składają się jednego lub kilku nawiewników (jednostek wewnętrznych) montowanych w pomieszczeniach oraz agregatu, w którym działają sprężarka, skraplacz i wentylator. Monobloki zawierają wszystkie niezbędne elementy wewnątrz jednej obudowy – skraplacz, sprężarka, wentylator, parownik. Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Naturalnie są również okoliczności, w których zastosowanie standardowych klimatyzatorów typu split lub multisplit będzie korzystniejsze. Jednak pojedyncze urządzenia są bardzo funkcjonalne. Wydajny i nowoczesny monoklimatyzator pozwoli na schładzanie wnętrza w upalne dni oraz dogrzewanie pomieszczeń zimą.

Monoklimatyzatory – podstawowe rodzaje i sposoby działania urządzeń

Najczęściej spotyka się urządzenia typu powietrze – powietrze. Montowana na stałe klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej również musi mieć możliwość odprowadzania ciepłego powietrza. Zamiast miedzianych przewodów z czynnikiem chłodniczym prowadzących do agregatu, stosuje się otwory w przegrodzie zewnętrznej, w których znajdują się kanały poprowadzone do krańca murów, elementy ochronne i przepustnice. Regulacja przepływu powietrza może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Takie systemy są stosunkowo proste w montażu, serwisowaniu czy zmianie położenia.

Domowa lub biurowa klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej może wykorzystywać również wodę do odprowadzania ciepła. Systemy typu woda – powietrze muszą być podłączone do instalacji wodociągowej, by zapewnić stały dopływ cieczy. Za to nie potrzebują bezpośredniego dostępu do powietrza zewnętrznego. Charakteryzują się lepszą wydajnością i efektywnością energetyczną. Jednocześnie są bardziej wymagające podczas instalacji, ewentualne przeniesienie również będzie znacznie trudniejsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł pt. „Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej – jak działa i kiedy warto ją wybrać?”.

Utrudnione zamontowanie agregatu zewnętrznego to jedna z sytuacji, gdy warto sięgnąć po monoblok

W niektórych budynkach bariery architektoniczne okazują się nie do przejścia – są też obiekty wpisane na listy zabytków, gdzie przeszkody mają charakter formalno-prawny. Istnieją uwarunkowania, w których montaż agregatu zewnętrznego wiąże się z dodatkowymi, wysokimi kosztami. W takiej sytuacji znajdują się np. lokatorzy mieszkań położonych na górnych kondygnacjach wysokich budynków. Wynajem podnośnika to naprawdę poważny wydatek! Klimatyzacja niewidoczna z zewnątrz sprawdzi się także w następujących okolicznościach:

  • chcesz zachować estetykę elewacji;
  • potrzebna Ci stabilna, a przy tym niedroga klimatyzacja do biura;
  • nie masz zgody wspólnoty na umieszczenie agregatu na zewnątrz budynku;
  • niezbędna Ci klimatyzacja do mieszkania wynajmowanego od kogoś.

Klimatyzacja monoblok to polecane rozwiązanie, gdy istnieje wysokie ryzyko zniszczenia lub kradzieży agregatu zewnętrznego. Dzieje się tak m.in. w letniskowych domkach, użytkowanych okresowo. Wakacyjne, czynne sezonowo ośrodki muszą zadbać także o utrzymywanie minimalnej temperatury przeciwzamrożeniowej poza sezonem. W tej roli sprawdzą się modele z funkcją ogrzewania, idealne nawet do niewielkich pomieszczeń i pokoi hotelowych. Ważne, by montaż klimatyzacji typu monoblok powierzyć kompetentnym i doświadczonym specjalistom. Dokładne wykonanie całej pracy jest niezbędne, by system zachował sprawność przez możliwie jak najdłuższy czas.

Brak jednostki zewnętrznej systemu klimatyzacji wpływa między innymi na wydajność i pobór energii

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej z pewnością będzie mniej kosztowny. Jednak specyfika takiego systemu sprawia, że efektywność chłodzenia będzie niższa niż w wariancie z agregatem. Uzyskanie tej samej temperatury w tych samych warunkach będzie wymagała większego zużycia energii elektrycznej. Umieszczenie wszystkich istotnych podzespołów w jednym module przekłada się także na szybsze zużycie oraz wyższy poziom emitowanego hałasu.

Kiedy umawiasz serwis klimatyzacji, koniecznie zwróć uwagę na zakres wykonywanych prac. Niektóre firmy ograniczają się do podstawowych czynności konserwacyjnych – powierzchownego czyszczenia i opróżnienia zbiornika na skropliny. Wymiana części czy uzupełnienie płynów eksploatacyjnych mogą wymagać dodatkowych opłat. Są jednak wykonawcy, którzy oferują klientom szersze wsparcie. Przed podpisaniem umowy dopytaj o wszystkie szczegóły!