Blizny po opryszczce – jak im przeciwdziałać?

Opryszczka wargowa stanowi nie tylko defekt estetyczny, gdyż może również powodować dolegliwości bólowe. Jeśli dojdzie do jej pęknięcia, na wardze powstaje blizna po opryszczce. W jaki sposób jej przeciwdziałać?

Czym jest opryszczka wargowa?

Opryszczka wargowa wywoływana jest przez wirus HSV, którego nosicielami jest zdecydowana większość ludzi. Faktem jest, iż najczęściej atakuje ona osłabiony organizm. Niektórzy twierdzą, że opryszczka to zimno na ustach, a to dlatego, że bardzo często pojawia się w okresie zimowym, gdy wiele osób boryka się z popękanymi wargami. Podstawowym objawem opryszczki jest pojawienie się na wardze pęcherza wypełnionego płynem. Jeśli pęcherz przybiera spore rozmiary, może utrudniać spożywanie posiłków czy w skrajnych przypadkach nawet wypowiadanie słów. Opryszczka w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednak jest stosunkowo dużym problemem estetycznym. Trudno jej bowiem nie zauważyć, nawet jeśli przybiera stosunkowo małe rozmiary.

Leczenie opryszczki wargowej

W przypadku wystąpienia bolesnego pęcherza na wardze, każdy zastanawia się, jak leczyć opryszczkę wargową? Zazwyczaj przechodzi ona samoistnie po około 6-10 dniach, maksymalnie po dwóch tygodniach. Opryszczki nie trzeba konsultować z lekarzem, chyba że pęcherz stale się powiększa. Leczenie opryszczki polega na działaniu miejscowym – doskonale sprawdzą się tutaj maści na opryszczkę wargową. Należ używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, mając na uwadze, że aplikacja większej ilości produktu, niż wskazano w ulotce, nie przyniesie lepszych efektów leczenia. Co ważne, jeśli opryszczka wargowa pojawiła się w momencie osłabienia organizmu przeziębieniem czy antybiotykoterapią, nie należy przerywać leczenia właściwego. Niektórzy uważają, że pomocne w leczeniu opryszczki mogą okazać się leki przeciwwirusowe, jednak w większości przypadków specjalistyczne maści powinny okazać się wystarczające. Jeśli na wargach wystąpi opryszczka, nie należy:

  1. zaklejać jej plastrem,
  2. drapać,
  3. aplikować na nią innych środków, niż te, które zawierają substancje zwalczające wirusy.

Jak poradzić sobie z bliznami po opryszczce?

U większości pacjentów opryszczka znika, nie pozostawiając po sobie blizn. Niemniej jednak jej częste nawroty mogą przyczyniać się do ich powstawania. Najlepszym sposobem jest profilaktyka, czyli zapobieganie bliznom poopryszczkowym. Działania profilaktyczne skupiają się przede wszystkim na odpowiednim leczeniu i nienaruszaniu struktury pęcherza. Należy unikać mechanicznych uszkodzeń, nie rozdrapywać pęcherza, nie aplikować na niego kosmetyków w celu zamaskowania. Niestety, tego typu działania przyczyniają się do powstania blizny, z którą stosunkowo trudno jest sobie poradzić. O ile bowiem sama opryszczka powinna zniknąć po około tygodniu, o tyle blizna może utrzymywać się znacznie dłużej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy powstanie na wardze blizna po opryszczce? Co na bliznę sprawdzi się najlepiej? Tutaj ponownie – domowe sposoby czy próby maskowania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. O wiele lepiej jest sięgnąć po maści na blizny, które pomogą uporać się z przykrym defektem estetycznym. Maść musi być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, tak aby móc w jak najkrótszym czasie poradzić sobie z blizną. Po specjalistyczne preparaty można sięgnąć od razu, gdy pęcherz pęknie i pozostawi po sobie niemiłą pamiątkę. Maści na blizny dostępne są bez recepty, w aptekach stacjonarnych, można je kupić również w aptekach internetowych.