Budowa domu i rekuperacja – kiedy warto postawić na ten system?

Będąc na etapie budowy domu, chcemy stworzyć wymarzone kąty, które na całe życie zapewnią nam spokój, komfort i odpoczynek. Z tego względu warto znać ułatwiające i sprawdzone rozwiązania, które zyskują coraz większa popularność dzięki swojej niezawodności. Szczególnie ważne w kwestii budowy domu są rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić na budowie oraz w przyszłości. Jednym z tych przykładów jest wspomniana w temacie artykułu rekuperacja, która ma istotny wpływ na nasze oszczędności, a także na jakość mieszkania. Czym więc jest rekuperacja, na czym polega i czy warto zdecydować się na ten system?

Co to jest rekuperacja? – wentylacja i klimatyzacja

Choć na początku nie zastanawiamy się nad wyborem klimatyzacji, tak warto wiedzieć, czym wyróżnia się system rekuperacji, oraz w jaki sposób wpływa na mniejsze zużycie prądu na przestrzeni kilku lat. Będąc na etapie wszystkich, podstawowych czynności w trakcie budowy, warto znać rozwiązania zapewniające nam komfort i wygodę na całe życie.

Rekuperacja – Jest to energooszczędna forma wentylacji i polega na odzyskiwaniu zużytego ciepła z zewnątrz, gwarantując tym samym mniejsze zużycie prądu. Rekuperacja pozwala na kontrolę wentylacji w budynkach. Jej działanie polega na wyciąganiu strumieniu powietrza z zewnątrz i przekazywanie energii cieplnej z powrotem do wewnątrz, powodując wymianę powietrza. Popularność tego systemu wzrasta ze względu na kwestię ekologiczną i w myśl technologii energooszczędnej.

Sprawdzony rekuperator – ile kosztuje i jaki wybrać?

Wybór rekuperatora powinien być przemyślany, dlatego przygotowaliśmy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy jego wyborze. Cena urządzeń ma dużą rozbieżność, ponieważ niektóre z nich kosztują około 6 tysięcy i idą wzwyż, osiągając kwotę 20, a nawet 40 tysięcy. W zależności od naszych oczekiwań sprawdzi się inny rekuperator, a szeroki wybór sprzętów pozwoli z łatwością znaleźć dopasowany i idealny rekuperator. Aspekty, na które należy zwrócić uwagę to między innymi:

  • Realny odzysk ciepła – ważne, aby był wysoki, czyli nawet około 80%.
  • Działanie wentylatorów – ciche i ekonomiczne gwarantują spokój i nie zwracają swojej uwagi.
  • Regulacja – niezwykle ważna opcja, która zależnie od temperatury na zewnątrz pozwala na dowolna regulację wydajności nawiewu i wywiewu.
  • Pobór energii elektrycznej – najlepiej, jeśli będzie niski, co w wyniku kilku lat pozwoli na duże oszczędności,

Jednym z bardziej polecanych wentylatorów na rynku jest rekuperator pro vent. ­Jest to profesjonalne urządzenie, które gwarantuje najwyższej jakości funkcje. Realny odzysk ciepła klimatyzatorów tego producenta wynosi około 85–96%. Co więcej, rekuperator pro vent zapewnia efektywną i ekonomiczną pracę, dlatego jest jednym z najbardziej sprawdzonych i najczęściej wybieranych sprzętów.

Kiedy wybrać system rekuperacji?

System rekuperacji jest niezwykle komfortowy, nie tylko ze względu na energooszczędność, lecz także na przyjazne dla środowiska i dla nas właściwości. System wymiany powietrza zapewnia świeże powietrze 24 godziny na dobę. W dodatku powietrze jest filtrowane, co gwarantuje pozbycie się wszelkich bakterii, smogu i zanieczyszczeń z zewnątrz. Co więcej, usuwane są wszelkie nieprzyjemne zapachy i z tych między innymi względów wybierany jest system rekuperacji.

Budowa domu i rekuperacja – podsumowanie

Rekuperacja jest zdecydowanie energooszczędnym systemem, który pozwoli nam zaoszczędzić i wpłynie na mniejsze zużycie prądu. Jednym z ważniejszych aspektów, na który warto zwrócić uwagę, jest realny odzysk ciepła, który im jest większy, tym więcej pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, na przykład zimą. Z tego właśnie powodu, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie tego systemu u siebie w domu.

Źródło zdjęć: freepik.com