Debata na temat konsekwencji przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej: perspektywa rolnictwa polskiego

Ostatnio Komisja Europejska wydała zalecenie, aby rozpocząć negocjacje dotyczące przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Cały proces akcesyjny może rozciągnąć się na wiele lat, ale już dziś Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje, że włączenie Ukrainy do UE może stanowić poważne zagrożenie dla małych, rodzinnych gospodarstw rolnych w Polsce.

W połowie listopada Komisja Europejska podała informację, iż Unia powinna podjąć rozmowy na temat przystąpienia nie tylko Ukrainy, ale także Mołdawii, a pod pewnymi warunkami również Bośni i Hercegowiny. Dodatkowo Gruzja powinna zostać uwzględniona jako potencjalny kandydat.

Zdaniem Polskiego Instytutu Spraw Ekonomicznych, poszerzenie UE na wschód przyniesie korzyści dla Polski, ponieważ zapewni stabilizację sytuacji za naszą wschodnią granicą i rozszerzy wspólny rynek. Analitycy z PIE zaznaczają również, że konieczne jest zapewnienie równych reguł gry zarówno dla firm ukraińskich, jak i firm z krajów UE.

Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) również podkreśla korzyści płynące z przystąpienia Ukrainy do Unii. Według nich, uwzględniając interesy całej Unii Europejskiej oraz Polski, jest to krok we właściwym kierunku. WIR zauważa, że Ukraina jest dużym krajem i dużym rynkiem zbytu dla pozostałych krajów członkowskich. Akcesja Ukrainy do Unii może pobudzić gospodarkę unijną, dając jej dodatkowy bodziec rozwojowy. Bezpieczeństwo Polski i innych krajów sąsiednich znacznie wzrośnie, co będzie korzyścią dla wszystkich obywateli – czytamy w opublikowanym komunikacie.