Pop oratorium "Skarby Polskie": muzyczna podróż przez znaczące momenty historii Polski

Zgodnie z zamysłem twórców, pop oratorium „Skarby Polskie” to wyraz radości wynikającej z naszej narodowej historii. Inspirującym źródłem dla nich były nie tylko wybitne postacie, ale także istotne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat. Począwszy od czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, poprzez Chrzest Polski, Zjazd Gnieźnieński, aż po dzieło Kazimierza Wielkiego, które zaowocowało stworzeniem silnego, dobrze zorganizowanego i funkcjonującego państwa – podkreśla Antoni Andrzej Czerski, autor tekstów. Dzięki harmonijnemu połączeniu jego słów z muzyką Marcina Nierubca, publiczność miała szansę przeżyć muzyczną podróż przez historyczne etapy Polski.

Premiera tego spektaklu miała miejsce w sali koncertowej Muzeum II Wojny Światowej i była transmitowana na żywo przez Telewizję Polską. Wydarzenie zostało objęte patronatem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina oraz wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

Kilka lat wcześniej, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miała miejsce premiera oratorium „Wschód Zachodu”, której bohaterem był Gdańsk. Autorzy, Marcin Nierubiec i Antoni Andrzej Czerski, połączyli w nim teksty święcące chwałę narodową mądrość z popularną muzyką – wspomina wojewoda Dariusz Drelich.

Kolejne spotkanie wokalno-instrumentalne o nazwie „Tak trzeba” było dedykowane historii Pomorza oraz wybitnym Polakom znanym z pragnienia służby Bogu i Ojczyźnie. W pop oratorium „Skarby Polskie” twórcy przeprowadzili nas przez tysiącletnią historię Polski, przypominając postaci tych Polek i Polaków, którzy dokonywali niemożliwego w nauce, sztuce czy polityce, budząc naszą dumę i patriotyzm. Za to wszystko – serdeczne podziękowania.