Europa Środkowo-Wschodnia stoi w obliczu kluczowej decyzji dotyczącej polityki klimatycznej, podczas gdy zmiany klimatyczne nie dają nam luksusu czasu. Zgodnie z najnowszym raportem, region ten niewłaściwie wykorzystuje możliwości dekarbonizacji i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Wynika z niego, że pomimo potencjału konkurencyjnych rynków energetycznych do szybkiego ograniczania emisji CO2, sektor prywatny nadal boryka się z wieloma przeszkodami, które powstrzymują postęp.
Chociaż wpływ człowieka na procesy zmienności klimatu jest oczywisty, istniejące strategie klimatyczne uparcie ignorują potencjał sektora prywatnego – inwestorów, przedsiębiorców i konsumentów – jako kluczowych graczy w walce z tym problemem. Takie stwierdzenia pochodzą z niedawno opublikowanego raportu, który jest wynikiem współpracy siedmiu prokapitalistycznych think tanków z Polski, Bułgarii, Rumunii, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy, pod egidą Warsaw Enterprise Institute.
Raport noszący tytuł „Energizing the Energy Sector in Central-Eastern Europe” zwraca uwagę na fakt, że rynki energii elektrycznej działające w warunkach konkurencji dekarbonizują się o 66% szybciej niż te, które działają w warunkach monopolu. Mimo to, Europa Środkowo-Wschodnia nie korzysta jeszcze z pełni swojego potencjału rynkowego. Badacze wykryli 40 różnych przeszkód, które hamują konkurencję, podnoszą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i zniechęcają do inwestycji prywatnego sektora, co skutkuje opóźnieniem procesu dekarbonizacji w tych krajach.