Inwestycja w srebro: czy warto kupować srebrne monety?

Wiele osób zainteresowanych ochroną kapitału w czasach inflacji, wybiera złoto (złote monety bulionowe i złote sztabki lokacyjne). Warto jednak mieć świadomość tego, że doskonałym produktem uzupełniającym portfel inwestycyjny, jest również srebro. Dostępne jest w formie między innymi monet bulionowych. Co warto o nich wiedzieć?

O inwestowaniu w srebro słów kilka – dlaczego warto wybierać srebrne monety i sztabki?

Inwestowanie w srebro to doskonały sposób na zabezpieczenie kapitału przed skutkami inflacji, zwłaszcza w ujęciu krótkoterminowym. Wartość, czy to sztabek lokacyjnych w srebrze, czy też srebrnych monet bulionowych jest znacznie niższa od wartości, którą przypisuje się złocie, ale ma to swoje zalety. Przede wszystkim srebro stanowi doskonały produkt inwestycyjny dla początkujących inwestorów, a jego cena sprawia, że np. srebrne monety bulionowe szybko stały się sposobem na elegancki prezent weselny, komunijny czy urodzinowy. Ponadto ten właśnie kruszec jest świetnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego, który wypełniony już jest produktami inwestycyjnymi w złocie.

Warto wiedzieć! Przy regularnym śledzeniu kursów nawet niewielki kapitał akumulowany w srebrnych monetach bulionowych czy sztabkach lokacyjnych, może podwoić swoją wartość. Większe kwoty warto jednak lokować w złocie inwestycyjnym.

Poznaj powody, dla których warto inwestować w srebrne monety bulionowe

Srebrne monety bulionowe to produkty inwestycyjne wykonane zwykle z wysokich prób czystości kruszcu. Jest to zatem alternatywa dla osób, które nie chcą przechowywać w domach większych sztabek. Ponadto srebrne monety są poręczne, estetycznie wykonane i niosą ze sobą pewną, dodatkową wartość kolekcjonerską. Trudno je również podrobić!

Wiele z monet bulionowych wyprodukowanych przez mennice zrzeszone w organizacji LBMA, posiada specjalne elementy identyfikacyjne. Doskonałym przykładem jest znak Bullion DNA. Jego zeskanowanie rejestruje obraz monety, na której umieszczony jest unikalny, zaszyfrowany kod, przechowywany w ściśle chronionej bazie danych Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Taka technologia  umożliwia zatem łatwe i szybkie przeprowadzanie weryfikacji autentyczności srebrnych monet bulionowych.

10 popularnych monet bulionowych od sprawdzonych mennic LBMA

Mennic, które biją srebrne monety bulionowe, jest wiele. Dodać warto, że wiele z numizmatów w srebrze ma swoje odpowiedniki w złocie. Jeśli chodzi zaś o kilka przykładów srebrnych monet bulionowych, które cieszą się dużą popularnością w sprzedaży detalicznej, a nawet „hurtowej”, są to:

  • Srebrna moneta Britannia;
  • Srebrna moneta Kanadyjski Liść Klonowy;
  • Srebrna moneta Royal Arms;
  • Srebrna moneta Australijski Orzeł;
  • Srebrna moneta Australijski Kangur;
  • Wyjątkowa srebrna moneta Prostokątna Smok;
  • Srebrna moneta Wiedeńscy Filharmonicy;
  • Srebrna moneta Bestie Królowej (np. srebrna moneta Bestie Królowej: Biały Chart z Richmond);
  • Srebrna moneta Krugerrand;
  • Srebrna moneta Australijski Koala.

Warto również wspomnieć o srebrnych monetach kolekcjonerskich! Ich cena zależy przede wszystkim od tzw. wartości kolekcjonerskiej, co nie znaczy, że nie można potraktować takich numizmatów, jako produktów inwestycyjnych. Jeśli wykonane są w wysokiej próbie czystości kruszcu, a jego gramatura jest duża, z pewnością będą cenne i przydatne przy ochronie kapitału w czasach inflacji.