Jak dbać o lakiery do paznokci i w czym je przechowywać?

Lakier szybko gęstnieje i nie nadaje się do użycia? A może jest rozwarstwiony lub twardy? Wystarczy o nie zadbać, by przedłużyć ich trwałość. Jak to jednak zrobić? Duże znaczenie ma sposób, w jaki je przechowujemy. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad.

Jak przechowywać lakiery?

Przede wszystkim lakiery – kauczukowe, hybrydowe, żelowe czy klasyczne – należy trzymać w suchym i chłodnym miejscu. To podstawa, by zadbać o ich trwałość oraz świeżość. Dobrym pomysłem będzie miejsce zacienione. Poza tym lakiery nie powinny być narażone na promienie słoneczne – może to być szuflada, półka, pojemnik lub praktyczny profesjonalny kuferek na kosmetyki. Dzięki niemu zadbasz o ich organizację, szybko znajdziesz ten pożądany w danym momencie.

Ustaw lakiery pionowo

Rozrzucone lakiery w szufladzie lub kosmetyczce nie wyglądają estetycznie, ale też źle wpływają na ich konsystencję, trwałość i „żywotność”. Ustaw je na półce lub włóż do pudełka z przegródkami. Każda butelka musi stać pionowo – lakiery kauczukowe, żelowe czy hybrydowe ustaw właśnie w ten sposób.

Przegrzanie i niska temperatura to złe warunki

Chroń swoje lakiery także przed przegrzaniem – może w naszym klimacie nie jest to największy problem, ale jednak wiele pań wybiera szafkę przy grzejniku, co na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tego samego powodu nie stawiaj ich w pobliżu lampy UV lub LED, gdyż może ona niepotrzebnie utwardzić lakier w buteleczce lub na pędzelku.

Nie popadaj jednak w przesadę także w drugą stronę – lodówka również nie jest polecanym miejscem. Profesjonalny kuferek na kosmetyki zadba o ich jakość i porządek, trzymaj go z daleka od parapetu i grzejnika, ale też poza lodówką.

Poza tym zwróć uwagę, czy buteleczki są dobrze zakręcone, co uchroni lakiery kauczukowe czy hybrydowe przed wysychaniem i gęstnieniem. Tak samo ważne jest staranne wycieranie szyjki buteleczek z lakieru po użyciu. Lakier podczas wykonywania stylizacji można kapać, a jego nadmiar często spływa z pędzelka. Wtedy okleja buteleczkę, psuje się, brudzi i wygląda bardzo nieestetycznie. Zawsze przecieraj buteleczki, a lakiery zachowają swoje właściwości oraz trwałość dłużej.

Kontroluj datę ważności lakierów

Na bieżąco sprawdzaj datę ważności lakierów. Każdy z nich ma na opakowaniu datę przydatności. Warto co kilka miesięcy zrobić przegląd kolekcji i wyrzucić przeterminowane produkty – tracą wtedy trwałość i na pewno nie można nimi przygotować stylizacji, która utrzyma się na paznokciach 3 lub 4 tygodnie. Jedynie lakiery z dobrą datą schowaj do kuferka