Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na Instagramie?

Instagram jest obecnie jedną z największych platform społecznościowych na świecie, ponieważ posiada ponad miliard aktywnych użytkowników. Wśród nich znajdziemy obserwatorów, twórców, społeczników czy przedsiębiorców, którzy każdego dnia logują się na swoje konto i dodają wartościowe treści. Natomiast, czy potrafimy zadbać o bezpieczeństwo naszego konta? Sprawdź co zrobić, aby nie stracić dostępu do konta na Instagramie i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

 

Stwórz unikalne hasło do aplikacji Instagram

 

Podstawowym elementem zabezpieczenia całej aplikacji jest silne i unikalne hasło potrzebne do zalogowania się. Używaj kombinacji dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Absolutnie nie używaj hasła, które jest aktywne w innym miejscu. Hasło musi spełniać wymóg unikalności, ponieważ przejęcie twojego hasła na innej platformie może spowodować dostęp do wielu twoich aplikacji.

 

Pamiętaj również, aby nie udostępniać swojego hasła osobom trzecim. Jeśli zauważysz, że jakaś firma, strona internetowa lub aplikacja prosi o dostęp do hasła, to oznacza wrogie przejęcie konta. Kolejnym krokiem na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa twojego konta na Instagramie to jego zmiana. Co jakiś czas warto zmienić hasło na zupełnie nowe, które nie zostało wcześniej nigdzie użyte.

 

Wybierz uwierzytelnianie dwuetapowe

 

Uwierzytelnienie dwuetapowe to metoda logowania się do aplikacji poprzez standardowy login i hasło oraz wpisania kodu dostępu przesłanego na numer telefonu lub adres mailowy. Jest to szczególnie ważny element zabezpieczenia dla osób posiadających duże konta na Instagramie. W razie wrogiego przejęcia konta nie będzie możliwe zalogowanie do niego, ponieważ nie zostanie wpisany kod dostępu. Jest to zdecydowanie silniejsza ochrona konta na Instagramie.

 

Aby ustawić uwierzytelnianie dwuetapowe, należy przejść do swojego konta na Instagramie, a następnie przejść do Ustawień. W opcji Zabezpieczenie będzie znajdowała się informacja o dwuskładnikowym lub dwuetapowym uwierzytelnieniu konta. Po wybraniu opcji Rozpocznij, pojawią się informacje, w jaki sposób można zabezpieczyć konto — przez kod SMS, przez kod w aplikacji lub inną aplikację uwierzytelniającą jak Google Authenticator.

 

Weryfikacja aktywności logowania

 

Za pomocą aplikacji Instagram możesz sprawdzić, z jakiego urządzenia oraz z jakiej lokalizacji ktoś zalogował się na Twoje konto. Sprawdzaj cyklicznie, co dzieje się na twoim koncie, szczególnie jeśli jakaś aktywność wzbudziła twój niepokój. Aby sprawdzić ostatnie aktywności logowania się, należy przejść do Ustawień konta, a następnie wybrać Zabezpieczenia. Znajdziesz tutaj punkt dotyczący Aktywność dotycząca logowania, gdzie możesz sprawdzić, co się działo na twoim koncie na Instagramie.

 

Konto prywatne na Instagramie

 

Nie wszyscy użytkownicy Instagrama chcą, aby wszyscy mieli dostęp do publikowanych zdjęć czy rolek. Jeśli jesteś osobą ceniącą sobie prywatność i możliwość akceptacji obserwujących, to idealnym rozwiązaniem będzie zmiana ustawień na konto prywatne. Przejście na konto prywatne zapewnia Ci stuprocentową kontrolę nad tym, kto Cię obserwuje, a także możesz odrzucać prośby o obserwowanie osób nieznanych.

 

Nazwa twojego konta nadal pojawia się w wynikach wyszukiwania, ale po wejściu pojawia się informacja o tym, że konto jest prywatne. Twoje zdjęcia, rolki oraz reelsy nie pojawiają się pod hasztagami i nikt poza obserwującymi ich nie zobaczy. Aby ustawić konto prywatne, wystarczy przejść do swojego konta na Instagramie i następnie przejść do Ustawień. Pojawi się lista, na której znajduje się opcja Prywatność i następnie należy wybrać Konto Prywatne.

 

Oznaczanie twojego profilu na zdjęciach innych osób

 

Wiele osób lubi robić wspólne zdjęcia, a następnie oznaczać wszystkie osoby, które się tam znalazły, czasami bez pytania o zgodę. Przed publikacją zdjęcia, gdzie oznaczamy inne osoby, warto zapytać o zgodę, nawet jeśli jest to ktoś nam bliski. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każdy będzie mógł bezpośrednio przejść do konta osoby oznaczonej (chyba że posiada konto prywatne).

 

Jak więc ograniczać możliwość oznaczania na zdjęciach innych osób? Możesz ograniczyć możliwość publikacji postów z oznaczeniem twojego konta na Instagramie. Wystarczy, że przejdziesz do Ustawień konta, a następnie wybierzesz opcję Prywatność. Na liście pojawi się opcja Posty, którą należy wybrać, a następnie dostosować do własnych potrzeb.

 

Kontroluj dostęp do innych aplikacji

 

Aplikacje społecznościowe mocno się ze sobą łączą i to doskonale widać, kiedy chcemy opublikować post na Instagramie. Jeśli mamy połączone konta, to jednocześnie post może pojawić się m.in. na Facebooku. Jest to coraz popularniejsza metoda udostępniania treści, natomiast nie jest ona najbezpieczniejsza. Warto mieć kontrolę nad tym, jakie aplikacje są połączone z Instagramem i co się może wydarzyć, jeśli stracisz dostęp do swojego konta?

 

Aby sprawdzić, jakie aplikacje są połączone z twoim kontem na Instagramie, należy przejść do Ustawień konta, a następnie do Zabezpieczeń. Na liście dostępnych aktywności znajdziesz Aplikacje i inne witryny, to właśnie tutaj znajdziesz listę tych platform. Za pomocą tej strony możesz również odebrać możliwość dostępu jednej lub wszystkich aplikacji do twojego konta na Instagramie.

 

Podsumowanie

 

Bezpieczeństwo w mediach społecznościowych powinno być priorytetem dla każdego, nie tylko dla Influencera czy przedsiębiorcy. Posiadanie konta na Instagramie, a także publikowanie treści może wiązać się z rynkiem zarówno tym wizerunkowym, finansowym, jak i ryzykiem bezpieczeństwa informacji o Tobie. Zabezpieczenie konta powinno być twoim priorytetem, ale możesz zacząć od podstaw, czyli ustawienie silnego hasła, weryfikacji dwuskładnikowej. Następnie możesz przejść do przejścia na konto prywatne lub ograniczenie dostępu do innych aplikacji.