Biegunka podróżnych potrafi skutecznie zniszczyć wakacyjny urlop. Najczęstsze przyczyny jej występowania to zmiana klimatu lub diety. Również kontakt z wodą w nowym miejscu, może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Jakie są jej objawy i sposoby leczenia? Czy można jej uniknąć? Odpowiedzi na te ważne pytania znajdziesz poniżej.
Ryzyko pojawienia się biegunki podróżnych
Każdy, kto decyduje się na podróż w tropikalne lub rozwijające się kraje, może być narażony na biegunkę podróżnych. Nowe potrawy, brudne lub niedogotowane warzywa czy owoce – ich spożywanie może zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami. W takich miejscach istnieje także ryzyko spożycia skażonej wody, co również powoduje biegunkę podróżnych. Lamblie oraz pałeczka okrężnicy są odpowiedzialne za wywołanie tej dolegliwości. Najlepszym wyjściem jest zastosowanie działań profilaktycznych, które mogą uchronić przed biegunką podróżnych. Oto objawy klątwy faraona:
- nudności oraz wymioty,
- wzdęcia,
- uczucie przelewania w jelitach,
- osłabienie organizmu i podwyższona temperatura,
- bóle brzucha.
O biegunce podróżnych można mówić wówczas, gdy liczba oddawanych i płynnych stolców wynosi więcej niż 3 w ciągu jednej doby.
Profilaktyka
Pierwszą kwestią jest zadbanie o prawidłową higienę. Warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji i pamiętać o myciu rąk. Ta druga czynność jest szczególnie ważna po skorzystaniu z toalety, a także przed spożywaniem posiłków. Jeśli jest taka możliwość, warto używać wody butelkowej z zaufanego źródła, szczególnie podczas mycia zębów. Jeśli wakacje, to także próbowanie lokalnych specjałów. Warto jednak zachować ostrożność i zrezygnować ze spożywania posiłków, których świeżość podlega jakiejkolwiek wątpliwości. Owoce i warzywa należy obrać ze skórki i dokładnie umyć. Jeśli wybierasz się w miejsce, w którym panują niekorzystne warunki sanitarne, warto pomyśleć o odpowiednich szczepieniach. Podczas pakowania walizki warto pamiętać o środkach na biegunkę.
Sposoby leczenia klątwy faraona
Biegunka na wakacjach – jak sobie z nią radzić? Oto lista leków bez recepty, które z pewnością załagodzą nieprzyjemne dolegliwości:
- węgiel leczniczy,
- leki przeciwbakteryjne,
- leki zmniejszające ruchy jelit.
Warto pamiętać o tym, aby unikać przegrzania organizmu i zadbać o odpowiednie żywienie. Jeśli zastosujesz się do tych porad, nieprzyjemne objawy powinny ustąpić. W innym wypadku należy skontaktować się z lekarzem, gdyż biegunka niesie za sobą poważne ryzyko odwodnienia organizmu. Biegunka podróżnych – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka – jeśli będziesz pamiętać o tych informacjach, które zostały zawarte w tym artykule, Twój wakacyjny wypoczynek może się udać.