Jakie mogą być objawy POChP? Co powinno Cię zaniepokoić?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w ludzkiej populacji. Szacuje się, że w Polsce choruje co najmniej 2 miliony osób. Wiele z nich zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy POChP są już na tyle uciążliwe, że utrudniają wykonywanie nawet podstawowych czynności. Dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości na temat tej choroby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są objawy POChP – to może pomóc Tobie w porę zgłosić się do lekarza.

POChP – co to za choroba?

POChP to choroba, w przebiegu której dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Pojawia się w nich stan zapalny, który powoduje zmiany w miąższu płuc i w naczyniach płucnych. Są to zmiany nieodwracalne, dlatego medycyna klasyfikuje Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, jako chorobę, której nie można wyleczyć.

Należy również dodać, że POChP to choroba nie tylko układu oddechowego, ale ogólnoustrojowa. POChP towarzyszą często inne schorzenia, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, arytmia, cukrzyca, osteoporoza, , zespół metaboliczny, choroby nowotworowe czy rozstrzenie oskrzeli.

Grupa ryzyka POChP

W grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdują się przede wszystkim osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły papierosy – również biernie. To właśnie nikotynizm pozostaje główną przyczyną POChP. Warto natomiast podkreślić, że pomimo sukcesywnego spadku liczby palaczy na świecie około 380 milionów osób choruje na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Może mieć to związek z pogorszeniem się jakości powietrza.

Czynnikiem wywołującym POChP są szkodliwe gazy i pyły. Dlatego w grupie ryzyka tej choroby mogą się znaleźć także osoby, które pracują zawodowo w warunkach wysokiego zapylenia. Wymieńmy tutaj tylko górników, hutników, pracowników budowlanych, pracowników zakładów chemicznych, operatorów tokarek i maszyn budowlanych itp.

Podstawowe objawy POChP

Objawy, które są szczególnie charakterystyczne dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, nie muszą występować jednocześnie. Mało tego: wielu chorych obserwuje u siebie tylko wybrane spośród tych objawów. Nie zapominajmy również, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się rozwijać latami zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo.

Pierwszym objawem, na który należy zwrócić uwagę, jest przewlekły kaszel. Można go odróżnić od kaszlu astmatycznego po tym, że nie ma charakteru napadowego, ale bardziej męczący. Może się utrzymywać przez wiele tygodni, szczególnie nasilając się o poranku oraz wieczorem. Obserwując u siebie taki objaw warto to skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Kolejnym możliwym objawem POChP jest duszność. Co ważne, pojawia się ona zazwyczaj w późniejszym stadium rozwoju choroby. Duszność bardzo utrudnia chorej osobie codzienne funkcjonowanie. Zmusza do zaprzestania lub znacznego ograniczenia aktywności fizycznej.

Osoba chora może obserwować u siebie poważne problemy z np. wchodzeniem po schodach, ubieraniem się, sprzątaniem, wykonywaniem pracy zawodowej. Ma to związek z tym, że w przebiegu Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc dochodzi do utrwalonego zwężenia oskrzeli i uszkodzenia miąższu płucnego. Jest to konsekwencja przewlekłego stanu zapalnego w oskrzelach oraz postępującej rozedmy płuc.

Częstym objawem POChP jest obniżona tolerancja wysiłkowa. Można ją opisać, jako znaczne pogorszenie ogólnej kondycji fizycznej. Obniżona tolerancja wysiłkowa to szybkie męczenie się i wolniejsza regeneracja organizmu.

Wspomnijmy także o niepokojącym objawie POChP, czyli odksztuszaniu plwociny. Jest to gęsta wydzielina o zielono-żółtym lub białym zabarwieniu, którą osoba chora może odkrztuszać szczególnie rano oraz po ekspozycji na czynniki drażniące – zwłaszcza dym papierosowy.

To jest ważne:

Jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może to być objaw innej groźnej choroby – raka płuca.

Objawy towarzyszące

Poza głównymi objawami POChP można wyróżnić także objawy towarzyszące, które często są obserwowane u pacjentów. Mowa o:

  • furczenia podczas osłuchiwania płuc,
  • męczliwości,
  • świszczącym oddechu,
  • przedłużonym wydechu,
  • sinicy centralnej,
  • rzężeniach suchych lub wilgotnych podczas osłuchiwania płuc,
  • nietypowych ruchach klatki piersiowej podczas nabierania powietrza.

Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego te lub podobne objawy, to zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten przeprowadzi podstawowe badanie, zbierze wywiad lekarski i podejmie decyzję, czy skierować Cię na dalszą, szczegółową diagnostykę – jej podstawowym elementem jest badanie spirometryczne.

Więcej o objawach POChP możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. Znajdziesz na niej również szczegółowe informacje na temat samej choroby, jej przyczyn oraz leczenia.