Należy wiedzieć, że ze względu na dość burzliwą historię tego państwa, które w różnych okresach podlegało rozmaitym wpływom (głównie Greków i Turków), Bułgarzy przejęli wiele obcych tradycji kulinarnych i dostosowali je do lokalnego gustu i dostępności składników. Różne odmiany tych samych potraw łączy sezonowość i świeżość wykorzystywanych produktów, a także podobny styl gotowania. Tutejsza kuchnia każdemu przybyszowi (z każdej strony świata) zaoferuje coś na tyle oryginalnego, co sprawi, że nikt nie wyjedzie z tego kraju rozczarowany. Wschodnia część kraju z dostępem do Morza Czarnego przyciąga w ostatnich latach ponad milion turystów rocznie. Linia brzegowa jest tam niezwykle rozwinięta. Malownicze skały opadające wprost do morza i kamienista gleba nie służą rolnictwu.
Rzadko spotyka się rozległe plantacje owoców czy warzyw. Większość Bułgarów radzi sobie dzięki przydomowym ogródkom, które ciągną się niemal nad samo morze, zieleniąc i ubarwiając brzegi. Co interesujące, niemal na każdej działce hoduje się krzewy winorośli, którym dobrze służy kontynentalny klimat.
Warto wiedzieć, że około 30 procent wszystkich bułgarskich winnic jest rozmieszczonych wokół Warny, w północnej części wybrzeża. Uważa się, że najszlachetniejsze szczepy występują w Bałcziku (przez starożytnych Greków był nazywany miastem Dionizosa) i Kawarnie. Należy wiedzieć, że przeważają tu białe odmiany winogron, przede wszystkim szczepy: Sauvignon Blanc, Chardonnay, Rkatsiteli czy Muscat. Szeroką ofertę białego wina znajdziesz na wybieramwino.pl. Jednak to nie wino, lecz ryby są znakiem rozpoznawczym kuchni czarnomorskiej. Oprócz zup, serwuje się tutaj rozmaite rybne zapiekanki. Specjałem rodem z Bałcziku są również małże w sosie czosnkowo-octowym. Ponadto oprócz morza na północnym wybrzeżu możemy skosztować kabaczka i pysznej zapiekanki z pomidorów oraz jajek smażonych z boczkiem i papryką. Także jada się tutaj fasolę z baraniną.