Podlasie – magiczna kraina pełna skarbów

Podlasie to wyjątkowy region, który zachwyca cennymi zabytkami, ciekawą kulturą oraz dziką przyrodą. Kto w czasie wycieczki po wschodniej części kraju zajrzy na teren tej krainy, ten będzie mógł przeżyć wyjątkową przygodę. Co warto zobaczyć w tej części kraju? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Białystok – miasto pełne skarbów

Wycieczki po Podlasiu to idealna okazja do zapoznania się ze skarbami tak pięknego miasta, jakim jest Białystok. To największe miasto na terenie tej krainy, a jednocześnie miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników kultury i historii. Co warto zobaczyć w tym mieście? Kościół św. Rocha, Archikatedra białostocka, Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy – oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Symbolem Białegostoku oraz jego turystyczną wizytówką pozostaje jednak zespół parkowo-pałacowy, będący wspaniałą pamiątką po Branickich. To jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce, a jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Podlasie.

Śladem Tatarów

Podlasie to kraina o wielokulturowym charakterze, na terenie której można ujrzeć nie tylko kościoły i cerkiew, ale i liczne pamiątki po Żydach. Co ciekawe, w trakcie wędrówek po tej części kraju, można się spotkać z Tatarami oraz zabytkami, które przypominają o ich losach. W czasie wycieczki Szlakiem Tatarskim koniecznie trzeba odwiedzić Bohoniki i Kruszyniany – ciekawe miejscowości, w których zachowały się czynne do dziś meczety. Można tu zdobyć wiele informacji zarówno o polskich Tatarach, jak i o ich historii i kulturze.

Przyrodnicze skarby Podlasia

Wschodnia część Polski jest obszarem niezwykle atrakcyjnym dla tych, którzy interesują się przyrodą i lubią spędzać wolny czas na łonie natury. Podlasie może oczarować ich pięknymi parkami narodowymi, w gronie których największą popularnością cieszy się Białowieski Park Narodowy. Kojarzony z puszczą oraz żubrami, bez wątpienia może się okazać ciekawym celem wycieczki. Na terenie Podlasia warto też odwiedzić Narwiański Park Narodowy, chroniący ciekawy system rzeczny, oraz Wigierski Park Narodowy, kuszący pięknymi jeziorami. Podlasie może się też pochwalić Biebrzańskim Parkiem Narodowym – największym w Polsce parkiem oraz miejscem, które oczaruje każdego miłośnika torfowisk.