Odkryjmy baśniowy szlak na Podkarpaciu

Warto zrobić sobie wycieczkę w południowo-wschodniej Polsce gdzie znajduje się między innymi mnóstwo, pałaców, zamków, szlacheckich dworów otoczonych parkami.

Podzielmy nasz szlak baśniowy na takie oto trasy (etapy):

1). Trasa południowa (obejmuje takie miejscowości jak: Iwonicz, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Kombornia, Kopytowa, Lesko, Olszanica, Żarnowiec) – należy wiedzieć, że dawniej dobra iwonickie należały do Załuskich. Mieli oni szlachecki dwór w Iwoniczu, a po sąsiedzku, w Iwoniczu-Zdroju, zbudowali letnią rezydencję dla siebie, zaś dla kuracjuszy zakład kąpielowy. Znów do rodu Kmitów należały dobra leskie. W średniowieczu na tych ziemiach zbudowali oni drewniany gród obronny. Kolejne pokolenia Kmitów i następni właściciele, Stadniccy, przebudowywali go, tworząc wspaniałą rezydencję: zamek w Lesku. Ponadto jedną z najpiękniejszych siedzib ziemiańskich jest pałac w Olszanicy (wiele drzew rosnących wokół tego pałacu uznano za pomniki przyrody). Wzniesiona nad wodą budowla w stylu romantycznym urzeka wyjątkową atmosferą.

2). Trasa wschodnia (obejmuje takie miejscowości jak: Arboretum Bolestraszyce, Boratyn, Dubiecko, Horyniec-Zdrój, Narol, Krasiczyn, Sieniawa, Stubno) – jeśli chcemy zanurzyć się w fantastyczny świat przyrody, wybierzmy się do arboretum w Bolestraszycach (zgromadzono w nim rośliny z całego świata). Jego metryka sięga czasów średniowiecza, kiedy rodzina Świętopełków postawiła tutaj dwór obronny. W kolejnych wiekach przebudowano go w szlachecki dworek, wokół którego powstał park pełen egzotycznych roślin. Warto wiedzieć, że prawdziwą perełką na trasie jest zamek w Krasiczynie, siedziba magnacka dwóch rodów. Otoczony fosą może pochwalić się również przepięknym ogrodem. Swoją urodą oczarowuje też zamek w Dubiecku, w którym mieszczą się obecnie hotel i restauracja z pyszną dworską kuchnią.

3). Trasa północna (obejmuje takie miejscowości jak: Baranów Sandomierski, Korzeniów, Przecław, Stalowa Wola, Straszęcin, Tarnobrzeg, Werynia) – w tej części szlaku mamy takie skarby jak zamek w Baranowie Sandomierskim należący dawniej do rodu Leszczyńskich herbu Wieniawa (na zamku zwiedzimy historyczne komnaty i zbrojownię rycerską). Położony na nadwiślańskiej równinie urzeka przepiękną architekturą, urządzonymi z przepychem wnętrzami i ogrodem. Jego wewnętrzny dziedziniec z arkadowymi krużgankami przypomina ten na Wawelu w Krakowie. Znów wizyta w dworku w Korzeniowie wiele opowie nam o życiu szlachty. Stąd bardzo blisko jest do Przecławia, gdzie na wzgórzach nad Wisłoką stoi zamek. Henryk Sienkiewicz po wizycie w nim powiedział, że to „klejnot pośród zachowanych zamków dawnej Rzeczpospolitej”. Natomiast romantyczna rezydencja w Tarnobrzegu otoczona jest parkiem, w którym rosną wiekowe drzewa.

4). Trasa centralna (obejmuje takie miejscowości jak: Boguchwała, Jasionka, Julin, Lipnik, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów) – biegnąca przez środek Podkarpacia trasa centralna zachwyca takimi miejscami jak Boguchwała, gdzie zachował się pałac Lubomirskich otoczony parkiem. Znów w Przecławiu zwiedzimy renesansową rezydencję Lubomirskich. W Przeworsku zachował się pałac należący do tej arystokratycznej rodziny. Warto go odwiedzić i poczuć urok jego kameralnych wnętrz. Z kolei w Rzeszowie czekają na nas okazały zamek, dziś siedziba sądu okręgowego, i pałac letni w stylu rokoko, który możemy oglądać z zewnątrz. Prawdziwy przepych kryją w sobie mury zamku w Łańcucie. Sala balowa, kolumnowa czy pokoje chińskie zostały urządzone w niezwykłym smakiem. Ponadto możemy zwiedzić tu ogród włoski, różany i wozownię.