Laminaty HPL – zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków

Płyty HPL to jeden z tych materiałów, który można stosować zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jest to możliwe m.in. dzięki odporności laminatu wysokociśnieniowego na warunki atmosferyczne. Co jeszcze decyduje o tym, że laminaty HPL używane są obecnie w tak szerokim zakresie? Czy naprawdę warto korzystać właśnie z nich, a nie z innych materiałów? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Do czego wykorzystuje się płyty HPL?

Płyty z laminatu wysokociśnieniowego tak naprawdę otaczają nas z każdej strony. Na co dzień jednak nie mamy świadomości, na jak szeroką skalę wykorzystuje się ten materiał. Przede wszystkim, na laminat HPL możemy natrafić, rozglądając się po wnętrzach naszych mieszkań. Wykonuje się z niego bowiem blaty kuchenne, fronty meblowe, panele ścienne i podłogowe czy drzwi wewnętrzne. Również w obiektach użyteczności publicznej nie brakuje elementów zrobionych właśnie z płyt HPL. Kilka przykładów to m.in. lady recepcyjne, szafki basenowe, a także kabiny natryskowe. Laminaty HPL obecne są jednak nie tylko we wnętrzach. Jednym z bardzo ważnych zastosowań HPL są elewacje budynków. Zazwyczaj tworzy się z nich tak zwane elewacje wentylowane. HPL świetnie sprawdza się jako okładzina, łącząc walory dekoracyjne z wymiarem praktycznym.

Co sprawia, że laminaty HPL są tak trwałe?

Płyty HPL nie bez powodu znajdują tak wielu zwolenników i pojawiają się tak często w budynkach i poza nimi. Są bowiem bardzo trwałe. Nie jest łatwo uszkodzić je w sposób mechaniczny, nie absorbują wilgoci, mogą być wystawione na działanie niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania UV. Z biegiem czasu nie tylko nie ulegają zniszczeniu, ale nawet nie tracą na estetycznym wyglądzie. Na to wszystko wpływa oczywiście proces produkcji. Laminaty HPL, jak sama nazwa mówi, powstają w warunkach wysokiego ciśnienia. Pod jego wpływem łączy się ze sobą warstwy papieru nasączone żywicami termoutwardzalnymi. Dzięki temu powstaje wyjątkowy trwały materiał, pokryty warstwą chroniąca go przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Co więcej, laminaty HPL mają gładką powierzchnię i mogą mieć różne barwy, co sprawia, że zyskują także estetyczny wygląd.

Laminaty HPL – czy naprawdę warto?

Laminaty HPL to jedna z wielu grup tworzyw sztucznych. Można więc zamiast niej zastosować przy wykonywaniu elewacji czy tworzeniu mebli inne materiały, a także surowce naturalne. Płyty HPL posiadają jednak wspomniane wcześniej zalety, które sprawiają, że warto z nich często korzystać, co zaowocuje trwałością danej konstrukcji na wiele lat.