Pierwsze sygnały, aby pójść z dzieckiem do okulisty

Pierwsze badanie wzroku dzieci przechodzą zazwyczaj tuż po narodzinach. Lekarz przygląda się wtedy oczom niemowlaka oraz sprawdza czy źrenice odpowiednio reagują na światło. U wcześniaków przeprowadzane badania są nieco bardziej rozległe ze względu na to, że występuje u nich większe ryzyko problemów ze wzrokiem. Sprawdź, jakie sygnały w zachowaniu dziecka powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty dziecięcego.

Dlaczego szybka interwencja jest ważna?

Nieleczona wada obejmująca narząd wzroku prowadzi do jej stopniowego pogłębiania się. Nierozpoznane choroby oczu mogą w skrajnych przypadkach prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Nie tylko dzieci, ale często nawet dorośli nie mają świadomości tego, że widzą źle, ponieważ ostrość widzenia pogarsza się stopniowo. Nieostre lub zbyt małe pole widzenia może prowadzić w przyszłości do trudności w nauce, a także zaburzeń koordynacji i koncentracji.

Jak widzą noworodki?

Dzieci tuż po przyjściu na świat nie widzą ostro i jest to całkowicie naturalne. Początkowo widzą tylko sylwetki i nie rozróżniają kolorów. Następnie dziecko zaczyna zwracać uwagę na światło i różne stopnie jego natężenia. W pierwszych tygodniach życia potrafi wodzić oczami za przedmiotami. Na początku tylko w poziomie, a później również w pionie. Ruchy gałek ocznych są jednak nieregularne i nieco chaotyczne. Dziecko w pierwszych tygodniach życia potrafi skupiać wzrok wyłącznie na przedmiotach znajdujących się około 20-25 cm od jego twarzy i dostrzega wyłącznie silnie kontrastujące się kolory. Między 1. a 3. miesiącem życia dziecko zaczyna rozpoznawać kolory, ostrość nadal jest na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do osoby dorosłej, jednak pole widzenia się wydłuża.

Jakie sygnały powinny skłonić do wizyty u specjalisty dziecięcego?

Pierwszymi sygnałami, jakie powinny nas zaniepokoić, jest nienawiązywanie przez niemowlę kontaktu wzrokowego z dorosłymi lub niewodzenie wzrokiem za pokazywanymi mu przedmiotami. W takiej sytuacji jak najszybciej udajemy się do specjalisty dziecięcego. Może to być pierwszy objaw różnych schorzeń związanych nie tylko z narządem wzroku, ale również neurologicznych. Inne objawy związane z problemami ze wzrokiem, które mogą występować u dzieci to łzawienie oczu, asymetrie w budowie gałek ocznych, zez czy uciskanie i tarcie oczu rączkami. Jeśli żaden z niepokojących objawów nie wystąpił, pierwsza wizyta u specjalisty dziecięcego związana z badaniem wzroku, powinna mieć miejsce około 3. roku życia. W przypadku wcześniaków na pierwszą wizytę można wybrać się już w 6. miesiącu życia dziecka. To samo dotyczy dzieci, u których w rodzinie występują wrodzone wady wzroku lub inne poważne choroby oczu. W późniejszym czasie warto chodzić do okulisty regularnie (co rok) na wizytę profilaktyczną. Specjalista dziecięcy przyjrzy się dokładniej ustawieniu gałek ocznych, oceni dno soczewki, ostrość wzroku oraz widzenie barw i widzenie stereoskopowe, a w razie konieczności skieruje na dalszą diagnostykę lub przepisze odpowiednie leki.