Ryż naturalny – zdrowotne właściwości

Ryż spożywany jest od tysięcy lat na całym świecie. Znany jako składnik każdej kuchni, jednak najbardziej charakterystyczny dla dań azjatyckich, gdzie jest odpowiednikiem naszych ziemniaków. Uprawiany na ogromną skalę, coraz częściej sięgamy po niego, doceniając jego zdrowotne właściwości. Sprawdź, dlaczego warto jeść ryż!

Rodzaje ryżu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ryżu, które różnią się od siebie kształtem, kolorem, sposobem przyrządzania, a nawet zawartością składników odżywczych. Najczęściej sięgamy jednak po ryż biały. Ze względu na długość ziarna wyróżniamy ryż:

  • krótkoziarnisty, np. ryż perłowy (do sushi)
  • średnioziarnisty, np. arborio, carnaroli, vialone, loto
  • długoziarnisty, np. jaśminowy, basmati

Dodatkowo klasyfikuje się go także ze względu na stopień oczyszczenia i przetworzenia ziaren, w zależności od odmiany:

  • ryż brązowy – bez plew i zarodka, ale posiadający okrywę, która nadaje mu charakterystyczną ciemniejszą barwę
  • ryż biały (polerowany) – bez plew, zarodka i okrywy
  • ryż paraboliczny – bez plew, zarodka i okrywy, ale dodatkowo przed procesem usuwania okrywy ziarno ryżu jest preparowane termiczne (działanie pary wodnej pod zwiększonym ciśnieniem), suszone i szlifowane, co nadaje mu żółtą barwę

W sklepach możemy kupić również ryż dziki, charakteryzujący się długimi, ciemnymi ziarnami. Wywodzi się on z Ameryki Północnej i nie należy do tej samej rodziny, co ryż siewny.

Właściwości zdrowotne ryżu

Ryż naturalny jest źródłem węglowodanów, które stanowią główne źródło naszej energii. Dodatkowo zawiera znaczną ilość białka i jest niezwykle ubogi w tłuszcz.

W ryżu znajdziemy również dużą ilość błonnika pokarmowego. Najwięcej będzie się znajdowało w ryżu brązowym, czarnym oraz dzikim, czyli w tych odmianach, które spożywamy w nieoczyszczonej postaci. Dzięki temu ryż wpływa korzystnie na nasz układ pokarmowy, zapewnia poczucie sytości, poprawia funkcje jelit, a także wspomaga odchudzanie. Ponadto nie zawiera glutenu, więc może być spożywany przez osoby z nietolerancjami pokarmowymi.

Ryż jest także źródłem wielu witamin i minerałów takich jak: witaminy z grupy B, a także witamina E, która pełni szereg ważnych funkcji w naszym organizmie.

Ryż – podsumowanie

Jak widzisz, nawet z pozoru tak prosty produkt jak ryż jest bogactwem pożytecznych substancji, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Nieinwazyjny smak ryżu pozwala przyrządzić go na wiele różnych sposobów, od tradycyjnej kuchni wschodniej, aż po wiosenne wariacje z owocami.

Źródło zdjęć: freepik.com