Łazienka z wanną i prysznicem – jak urządzić?

Jedni są przekonani, że kabina prysznicowa ma więcej zalet, bo jest praktyczna i pozwala zaoszczędzić wodę. Inni wolą wannę, gdyż to gwarancja chwil relaksu oraz wygodne pranie czy kąpiele dziecka. Obie strony są zwykle trudne do przekonania, ale możemy przecież wstawić do naszej łazienki oba sprzęty.

Szybki prysznic zaraz po śniadaniu, a może relaksująca kąpiel w wannie wieczorem? Nie każdy z nas ma taki wybór. Jeśli wielkość łazienki na to pozwoli, montaż zarówno kabiny, jak i wanny, uczyni ją idealną. Najczęściej jednak musimy zdecydować się ew. na parawan nawannowy, by poszerzyć zakres możliwości naszej wanny.

Wanna czy brodzik – co wybrać?

Miłośnicy kąpieli w wannie jako jej główny atut podają właśnie możliwość relaksu po trudnym albo zimnym dniu. Poza tym w wannie można szybko zrobić ręczne pranie, wygodnie wykąpać dziecko lub psa. W przypadku prysznica tych zalet nie uświadczymy, ale za to zaoszczędzimy czas oraz pieniądze.

Do codziennej kąpieli jest wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem. Oba urządzenia mają zatem swoje zalety, a wybór między wanną a prysznicem zależy od naszych potrzeb. W różnych sytuacjach zamontowanie obu sprzętów nie będzie możliwe, ale warto to sprawdzić i rozważyć za oraz przeciw. Parawany nawannowe to z kolei kompromis między nimi i warto rozważyć też taką opcję, jeśli oba urządzenia faktycznie się nie zmieszczą do danej łazienki.

Brodzik prysznicowy i mała wanna

W przypadku nieco większej łazienki często można też tak zaaranżować pomieszczenie, by znaleźć miejsce zarówno na prysznic, jak i wannę. W blokach zwykle nie będzie to przestronny salon kąpielowy z ogromną wanną do domowego spa, ale często można wstawić wygodny model – wanna prostokątna albo owalna sprawdzi się w wielu mieszkaniach o większym metrażu. Popularna jest także wanna narożna, który pozwoli umiejętnie zagospodarować róg pomieszczenia. Postaw też na jasne kolory oraz lustra, by optycznie nieco powiększyć łazienkę.

Ograniczona kubatura i mała przestrzeń

Mała przestrzeń i ograniczona kubatura nie oznaczają, że nie ma szans, by zamontować oba urządzenia. Za komfortową powierzchnię uznaje się łazienkę mającą nawet około 6,5 m2. Takie wnętrze będzie ciasne, ale jednak może być też funkcjonalne, jeśli rozplanujemy jego urządzenie z głową.

Często w bloku łazienki mają kształt prostokąta, a są one proste do zaaranżowania, bo często można w nich uwzględnić zarówno prysznic, jak i wannę przy dłuższym boku, w jednym rzędzie. Są też aranżacje zupełnie inne, w których prysznic i wanna będą dwiema odrębnymi jednostkami.