Mała architektura z betonu – estetyczna i trwała!

 W parkach, na skwerach, a także w przestrzeni miejskiej, elementy małej architektury są czymś naturalnym i niezbędnym. To m.in. ławki, siedziska oraz kosze na drobne śmieci. Mogą być wykonywane z różnych materiałów, głównie z metalu, drewna oraz betonu. Beton architektoniczny w tym przypadku posiada najwięcej zalet.

Czym jest beton architektoniczny?

Jest to uszlachetniony gatunek betonu, otrzymywany ze starannie dobranych materiałów, połączonych ze sobą w ściśle określonych proporcjach. Do charakterystycznych cech betonu architektonicznego należą:

  •  drobnoziarnista struktura;
  • gładkość powierzchni;
  • dekoracyjna, porowata faktura;
  •  duża dokładność i estetyka wykonania;
  •  długoletnia trwałość;
  • odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Te zalety sprawiają, że beton architektoniczny jest coraz chętniej brany pod uwagę w realizacjach zagospodarowania przestrzeni publicznej. Mała architektura z betonu doskonale komponuje się z nowoczesnymi wykończeniami chodników, bulwarów, placów, czy posesji firmowych.

Wiele mówiący przykład ławki

Typowa ławka parkowa zazwyczaj składa się z dwóch wsporników metalowych, połączonych drewnianymi listwami. Pusta przestrzeń pod listwami sprawia, że tego typu ławki często ulegają dewastacjom. Metalowe elementy natomiast dość łatwo korodują i wymagają cyklicznego odświeżania. Ławka betonowa jest wykonana nieco inaczej, ponieważ stanowi monolityczną bryłę – trwałą i solidną. Siedzisko wyłożone jest drewnianymi listwami, zapewniającymi komfort odpoczynku. Pod listwami nie ma jednak pustki, a tym samym uszkodzenie którejkolwiek z listew jest – najprościej mówiąc – bardzo trudne.

Na każdy wymiar!

Betonowe ławki niestandardowe mogą być wykonywane dokładnie według zaleceń odbiorcy, aby harmonijnie komponowały się z otoczeniem. Jest to szczególnie istotne w aranżacji już istniejących terenów publicznych, gdzie wymiary poszczególnych elementów małej architektury muszą ze sobą zgodnie współgrać. Ławki betonowe na wymiar to – oprócz wszystkich, ww. zalet – także gwarancja zgrabnego wizualnie zagospodarowania przestrzeni użytkowej!

Gardecon Mateusz Wołkowycki
NIP: 6030077772
17-200 Hajnówka
ul. Górna 19
+48 692-358-356
[email protected]
https://www.gardecon.pl/