Na jakiej wysokości klamka do drzwi – poradnik

Wybierając klamkę do drzwi, najczęściej zwracamy uwagę na jej wygląd, kolor czy materiał, z jakiego została wykonana. Ma to bowiem bardzo duże znaczenie nie tylko dla estetyki, ale także komfortu użytkowania. Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że w wielu miejscach (przede wszystkim budynkach użyteczności publicznej, ale często także naszych prywatnych domach) każdego dnia drzwi mogą być otwierane i zamykane wiele razy. Właśnie z tego powodu kolejnym istotnym czynnikiem jest prawidłowy montaż klamki. Dotyczy to także tego, na jakiej wysokości powinna być ona umieszczona.

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, na jakiej wysokości należy zamontować klamkę do drzwi, czym podyktowane są przyjęte standardy, a także w jakich przypadkach można zamontować klamkę na innej wysokości niż zalecana. Sprawdź koniecznie szczegóły.

Optymalna wysokość montażu klamki do drzwi

To, na jakiej wysokości zostanie zamontowana klamka do drzwi, ma przede wszystkim znaczenie dla komfortu ich otwierania oraz zamykania. Jeżeli klamka będzie znajdować się zbyt wysoko, wiele osób może mieć problem z tym, aby do niej sięgnąć. Zbyt nisko umieszczona klamka powodować będzie natomiast konieczność niepotrzebnego schylania się, co w dłuższej perspektywie może być bardzo niewygodne, a nawet prowadzić do dolegliwości bólowych (szczególnie np. w przypadku osób starszych). 

Zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami, klamka do drzwi wewnętrznych powinna być zamontowana na wysokości ok. 100-105 centymetrów, licząc od poziomu podłogi. Szacuje się, że taka wysokość będzie odpowiednia dla większość osób, zapewniając im łatwe korzystanie z drzwi. 

Kiedy warto zamontować klamkę na innej wysokości?

W niektórych przypadkach warto jednak zamontować klamkę do drzwi na innej wysokości niż sugerowana wyżej. Dotyczy to na przykład osób poruszających się na wózku, które mogą mieć problem z obsługą klamki umieszczonej na standardowej wysokości. Tutaj zaleca się jej umieszczenie na wysokości ok. 85 centymetrów od ziemi. 

Podobne zasady powinny być zastosowane w przypadku pomieszczeń, z których korzystać będą dzieci. Zalecana wysokość montażu klamki wynosić będzie ok. 70 centymetrów. 

Przepisy budowlane a wysokość montażu klamek 

Podczas montażu klamek warto mieć na uwadze obowiązujące przepisy budowlane. Dotyczy to w dużej mierze obiektów użyteczności publicznej, gdzie istnieją ścisłe wytyczne dotyczące tego, na jakiej wysokości powinna być zamontowana klamka. Dlaczego takie normy istnieją? Mają one w dużej mierze zapewnić wszystkim użytkownikom danego budynku swobodne poruszanie się po nim, co jest niezwykle ważne również z punktu widzenia bezpieczeństwa. 

Inne zasady dotyczące wysokości montażu klamki obowiązywać będą oczywiście w prywatnych mieszkaniach lub domach. Tutaj warto mieć jednak na uwadze komfort użytkowania drzwi przez wszystkich domowników. Poszukując klamek do drzwi, warto postawić na takie, które nie tylko będą pasować kolorem czy kształtem, ale także będą wykonane z trwałych materiałów, co zapewni ich funkcjonalność przez długie lata. Bogaty wybór znaleźć można na stronie: https://handles.pl/.