Napój izotoniczny a energetyk – czym się różnią i jak działają?

Sklepowe półki zwykle uginają się pod naporem napojów energetycznych oraz izotonicznych. Obie kategorie płynów są bardzo popularne, jednak wciąż wiele osób ma spory problem z ich rozróżnieniem. Stosowanie tych pojęć zamiennie jest dużym błędem, a oba napoje diametralnie różnią się od siebie.

Napoje energetyzujące

Zacznijmy od napojów energetyzujących. To gazowane napoje, które w swoim składzie posiadają dwa popularne stymulanty, czyli kofeinę i cukier. Pozostałe składniki to między innymi dwutlenek węgla, regulatory kwasowości, witaminy, L-karnityna, ekstrakt z guarany czy tauryna. Napoje energetyczne są dość kaloryczne, chyba że wybierzemy wersje light, które zamiast cukrem, słodzone są specjalnymi słodzikami. Tego typu produkty poprawiają koncentrację, wydolność organizmu oraz przyspieszają reakcje metaboliczne, które działają w organizmie. Przeciwdziałają również zmęczeniu, jednak efekt zwykle nie jest zbyt długi.

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne w swoim składzie zawierają przede wszystkim sporą dawkę elektrolitów i soli mineralnych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dawka takich składników jest potrzebna szczególnie tym sportowców, którzy są narażeni na ich niedobory. Są to wszyscy, którzy wykonują długotrwałe prace fizyczne, ciężkie i długie treningi. Podczas wykonywania takich ćwiczeń mineralna gospodarka zostaje zachwiania, a większość cennych substancji wydalana jest wraz z potem.

Aby je uzupełnić, spożywa się właśnie napoje bogate w sole mineralne, elektrolity i witaminy. Mitem jest to, że napoje izotoniczne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla zawodowych sportowców. Może po nie sięgnąć każdy, kto chce zwiększyć wytrzymałość organizmu i poprawić energię na treningu.

Co wybrać – napój izotoniczny czy energetyczny?

Jak więc możemy zauważyć różnica między tymi dwoma, produktami jest dość spora. Jeżeli odczuwamy zmęczenie po ciężkich treningu, idealnym wyborem jest napój izotoniczny, który nasyci organizm dodatkowymi witaminami i minerałami. Co do stosowania napojów energetycznych to warto ograniczyć ich spożycie i stosować je z umiarem.