Nowa era flexible work: Praca natychmiastowa zyskuje na popularności

Tikrow, renomowana firma badawcza, podnosi, że praca na zasadzie dorywczej już dawno przestała być jedynie rozwiązaniem dla sektora handlowego w okresach wzmożonej sprzedaży. Zamiast tego, stała się skutecznym narzędziem ułatwiającym elastyczną organizację pracy i optymalizację kosztów w różnych sektorach gospodarki.

W Polsce coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wykorzystanie modelu „pracy natychmiastowej”, który polega na elastycznym zatrudnianiu pracowników za pośrednictwem innowacyjnej aplikacji. Ta platforma umożliwia firmom powierzanie zadań na zasadzie projektowej dokładnie w momencie, kiedy istnieje potrzeba angażowania dodatkowych pracowników. W sytuacji nagłego wzrostu liczby zamówień lub klientów do obsłużenia, proces rekrutacji ogranicza się do kilku szybkich kroków. Analiza danych Tikrow pokazuje, że w II kwartale bieżącego roku ilość dniówek wzrosła o 34% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Szczególnie rekordowy był czerwiec, kiedy to pracodawcy zaoferowali o 46% więcej ofert pracy niż rok wcześniej.

Zauważalna jest jednak pewna zależność między liczbą ofert pracy natychmiastowej a dniem tygodnia. Okazuje się, że na początku tygodnia, czyli w poniedziałki i wtorki, pracodawcy mniej poszukują dodatkowego wsparcia. Natomiast liczba ofert rośnie i w soboty jest o 35% większa, a czasami nawet o połowę względem początku tygodnia.

Praca dorywcza zdobywa coraz większą popularność wśród osób szukających zatrudnienia. Baza osób gotowych podjąć taką formę zatrudnienia wzrosła do końca I półrocza do 120 tysięcy, co stanowi wzrost o 121% w porównaniu do roku poprzedniego. Analizując II kwartał obecnego i poprzedniego roku można zauważyć, że liczba osób chętnych do podjęcia dodatkowego zajęcia wzrosła o 88%. Za tym trendem stoi przede wszystkim atrakcyjność szybkiej wypłaty, elastyczności oraz konkurencyjnych stawek godzinowych.