Trądzik u dorosłych – co go powoduje i jak się go pozbyć?

Trądzik to problem, który nie dotyczy tylko nastolatków. Coraz więcej osób po 30., 40. a nawet 50. roku życia zmaga się z nieestetycznymi wypryskami na twarzy i ciele. Trądzik u dorosłych może być źródłem dyskomfortu, wstydu i często prowadzi obniżonej samooceny. Dlaczego się pojawia i jak go skutecznie leczyć? Podpowiadamy!

Przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik jest chorobą skóry, która polega na zapaleniu gruczołów łojowych i mieszków włosowych. W efekcie powstają nieestetyczne zaskórniki, krosty, grudki i torbiele, które w dodatku mogą pozostawiać blizny i przebarwienia. warto też wiedzieć, że trądzik u dorosłych ma zwykle charakter przewlekły i łagodniejszy niż u młodzieży, ale (niestety) jest trudniejszy do wyleczenia. Wszystko dlatego, że podłoże trądziku u dorosłych jest bardziej złożone i zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Zaburzenia hormonalne – mogą być spowodowane przez menopauzę, ciążę, antykoncepcję hormonalną, choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Hormony wpływają na produkcję sebum, które zatyka pory skóry i sprzyja namnażaniu się bakterii.
  • Stres – powoduje wzrost poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który również stymuluje wydzielanie sebum i osłabia odporność skóry.
  • Czynniki genetyczne – predyspozycja do trądziku może być dziedziczona po rodzicach lub innych krewnych.
  • Palenie tytoniu – wpływa negatywnie na krążenie krwi w skórze, utlenianie sebum i procesy regeneracyjne skóry.
  • Nieodpowiednia dieta – spożywanie dużej ilości cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, produktów wysoko przetworzonych czy alkoholu może zaburzać równowagę hormonalną i zapalną organizmu oraz wpływać na stan mikrobiomu skóry.
  • Niewłaściwa pielęgnacja – używanie kosmetyków niedopasowanych do typu i potrzeb skóry, zbyt częste lub zbyt rzadkie oczyszczanie twarzy, stosowanie preparatów wysuszających lub zapychających skórę może prowadzić do nadmiernego rogowacenia naskórka i utraty bariery ochronnej.
  • Przyjmowanie niektórych leków – np. kortykosteroidów, leków przeciwpadaczkowych, a nawet antydepresantów czy witaminy B12.

Pielęgnacja skóry trądzikowej u dorosłych w 4 krokach

Skóra trądzikowa u dorosłych wymaga delikatnej, ale skutecznej pielęgnacji, która zapewni jej oczyszczenie, nawilżenie i ochronę. Podstawowe zasady pielęgnacji skóry trądzikowej to:

1. Oczyszczanie – należy myć twarz dwa razy dziennie łagodnym żelem lub pianką do mycia twarzy o neutralnym pH, przeznaczonym dla skóry trądzikowej. Nie należy używać mydła, alkoholu ani środków ściągających, ponieważ mogą one podrażniać i wysuszać skórę. Po umyciu twarzy należy delikatnie osuszyć ją ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem. pamiętaj, aby wymieniać go do 3-4 dni, ponieważ na ręczniku bardzo szybko namnażają się bakterie, które mogą też być przyczyną trądziku i stanów zapalnych.

2. Złuszczanie – raz lub dwa razy w tygodniu można stosować peeling enzymatyczny, lub kwasowy, który usunie martwy naskórek i odblokuje pory skóry. Pamiętaj jednak, by nie używać peelingu mechanicznego z drobinkami ścierającymi, ponieważ może on podrażniać i rozprzestrzeniać infekcję.

3. Nawilżanie – po oczyszczeniu twarzy należy nałożyć dobry krem na trądzik dla dorosłych. Powinien być  lekki i nawilżający, o działaniu matującym i antybakteryjnym. Idealnie sprawdzi się kosmetyk o lekko żelowej formule.  Najlepiej unikać kremów tłustych, ciężkich i komedogennych, które mogą zapychać pory skóry i nasilać nieestetyczne krostki.

4. Makijaż – oczywiste jest, że w przypadku trądziku chcemy zakryć niedoskonałości skóry! W tym celu możemy użyć podkładu mineralnego lub beztłuszczowego o lekkiej konsystencji i właściwościach antybakteryjnych. Tak jak w przypadku kremów, tu także lepiej unikać podkładów ciężkich, tłustych i silikonowych, które mogą zatykać pory skóry. Niezmiernie ważne jest również dokładne zmywanie makijażu przed snem. Czysta cera to podstawa profilaktyki antytrądzikowej!