Ogród przed domem – sprawdź, jak uczynić to miejsce wyjątkowym

Posiadasz mały ogródek przed domem i zastanawiasz się w jaki sposób uczynić to miejsce wyjątkowym i przytulnym? Sprawdź, o czym należy pamiętać przy projektowaniu własnego kącika zieleni.

Odpoczynek w przydomowym ogródku to niespełnione marzenie wielu osób mieszkających w bloku. Jeśli zamieszkujesz w wolnostojącym domku z małą działką, możesz zamienić ją w piękny, kolorowy ogród, który pozwoli Ci odpocząć po trudnym dniu i zrelaksować się w weekendy. Sprawdź, co powinno się w nim znaleźć, by w pełni spełniał swoje zadanie.

Meble ogrodowe

Jeśli twój ogródek wypełnia jedynie zielona, świeża trawa, warto pomyśleć o meblach ogrodowych, które zapewnią odpowiedni komfort i regenerację po ciężkiej pracy. Najlepiej gdyby zostały ustawione na drewnianym, stabilnym podłożu. Jeśli posiadasz domek z tarasem wychodzącym wprost na ogród, możesz je postawić właśnie tam. Ważne jest bowiem, by zapewnić im ochronę przed zewnętrznymi czynnikami, takimi jak deszcz czy wiatr.

Mebli ogrodowych do wyboru jest całe mnóstwo. Warto postawić zarówno na stolik z krzesłami, który idealnie nada się podczas spożywania wspólnych posiłków oraz grillowania, jak i bujaną ławkę, na której będzie można poleżeć, zażywając kąpieli słonecznych. Dobrym rozwiązaniem będą ponadto hamaki, leżaki i wiklinowe krzesła ogrodowe, zwłaszcza gdy posiada się dużą rodzinę lub liczne grono znajomych.

Drzewa i krzewy owocowe

W każdym ogródku mile widziane są owocowe krzewy i drzewka. Posadzenie jabłonki lub gruszki nie tylko dostarczy świeżych owoców, ale też zapewni cień i ochronę przed upałami w letnie dni. Atrakcją dla dzieci będą z pewnością własne krzaczki truskawek, borówek czy malin, których zbiory zawsze przynoszą im sporą frajdę. W ogrodzie sprawdzą się ponadto agrest oraz porzeczka, które nie mają wysokich wymagań i dość łatwo można je uprawiać. Dobrym pomysłem może być też przydomowy ogródek z warzywami, dzięki któremu wyhodujesz własne, w pełni ekologiczne ziemniaki, ogórki lub marchewki.

Kwiaty ogrodowe

Aby nadać ogrodowi odpowiedniego kolorytu należy udekorować go pięknymi i aromatycznymi kwiatami. Świetnie sprawdzą się pnące róże, które dodadzą miejscu uroku, jak i eleganckie piwonie o intensywnym zapachu. Doskonałym wyborem będą ponadto hiacynty, mieczyki czy tulipany. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnym podlewaniu kwiatów ogrodowych, by przez długi czas mogły cieszyć oko.

Ogrodowy plac zabaw dla dzieci

Jeśli posiadasz małe dzieci, warto zapewnić im rozrywkę w postaci niewielkiego placu zabaw. W tym celu przygotować można mała piaskownicę, wyposażyć ogród w zjeżdżalnie oraz basen. Wielkość przydomowego placu zabaw dla pociech zależeć będzie w głównej mierze od wielkości ogródka. W przypadku nieco większej powierzchni do zagospodarowania dołożyć można również huśtawki i inne gadżety, które z pewnością przypadną do gusty najmłodszym. Ważne, by uczynić ogród miejscem, w którym spędzany czas kojarzył się będzie z błogą, rodzinną atmosferą.