Problemy z zasypianiem – główne przyczyny

Zmagasz się z problemem z zasypianiem? Budzisz się w środku nocy bez wyraźnego powodu? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wielu Polaków zmaga się z porannym zmęczeniem po nieprzespanej nocy. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o zdrowy sen, przeczytaj ten krótki poradnik, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Długotrwały stres

Jedną z głównych przyczyn problemów z zasypianiem jest przewlekły stres. Jeśli Twoja praca wywołuje ciągły niepokój i obawy, bądź atmosfera w biurze bez przerwy jest napięta, może się to odbijać na jakości i długości snu. Nieustanne myśli związane z pracą, szkołą lub trudną sytuacją rodzinną mogą wywoływać bezsenność. Warto w takiej sytuacji poprosić kogoś o pomoc w rozwiązaniu problemu lub udać się do lekarza, który poleci odpowiednie preparaty ułatwiające zasypianie. Dobrym sposobem na ułatwienie zasypiania i poprawę jakości snu są również Olejki CBD, które pomagają niwelować natłok myśli, poprawiają nastrój i mają działanie relaksujące.

Korzystanie ze smartfona przed snem

Kolejną przyczyną problemów z zasypianiem może być korzystanie ze smartfona lub komputera do późnych godzin wieczornych. Mózg przyswaja wówczas mnóstwo informacji, a oczy narażone są na intensywne światło, które dodatkowo pobudza organizm, utrudniając tym samym zaśnięcie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odłożenie na półkę telefonu lub wyłączenie laptopa na godzinę przed snem, by dać odpocząć organizmowi i przygotować go do snu.

Wysoka temperatura w pomieszczeniu

Problemy z zasypianiem mogą wynikać również ze zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu oraz jego niedokładnym przewietrzeniu. Przed snem otwórz zatem okno, by wpuścić do pokoju nieco świeżego powietrza oraz obniżyć panującą w nim temperaturę, zwłaszcza w upalne dni. Pozwoli Ci to szybciej zasnąć i cieszyć się nieprzerwanym snem. Warto pamiętać ponadto w nawodnieniu organizmu, bowiem nocne przebudzenia mogą wynikać właśnie z potrzeby uzupełnienia płynów.

Dobrym sposobem na zmniejszenie napięcia i w związku z tym lepszy sen jest również używanie kołdry obciążeniowej.