Roztocze dla ciekawych – Hrebenne

Wschodnia część Roztocza może nas zadziwić swym pięknem i bogactwem. Jedną z tych miejscowości, którym podczas wycieczki po tej krainie warto poświecić swój czas, jest Hrebenne. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Położone tuż przy granicy z Ukrainą, jest Hrebenne miejscem wyjątkowym. Znajdujące się tu przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska jest jednym z największych obiektów tego typu. Choć miejscowość ta jest kojarzona właśnie z tym przejściem, warto poświecić nieco więcej uwagi jej historii oraz znajdującym się na jej terenie zabytkom. Co ciekawe, pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z połowy XV wieku. Sto lat później stała się ona własnością Stanisława Zamoyskiego, starosty Bełżca. Panowie Hrebennego zmieniali się dość często. Po Zamoyskich należała ona m. in. do Romanowskich i Sapiehów. Choć wieś ta została poważnie zniszczona podczas działań wojennych oraz akcji wysiedleńczych, prowadzonych tu już po zakończeniu II wojny światowej, do dziś można tu zobaczyć sporo ciekawych zabytków.

Tym najważniejszym jest drewniana cerkiew św. Mikołaja. Wzniesiona w 1685 roku, przyciąga tu miłośników sztuki cerkiewnej i ludowego budownictwa. W pobliżu wsi nie brak tez cennych pamiątek z czasów II wojny światowej. To bunkry, które można zwiedzać dzięki trasie turystycznej „Szlak Po Bunkrach Linii Mołotowa”. Warto też odwiedzić zalew, który znajduje się tuż przy przejściu granicznym. Jest on popularnym miejscem dla tych, którzy chcą odpocząć nad wodą i miło spędzić czas w pięknej scenerii.

Jeden komentarz w temacie “Roztocze dla ciekawych – Hrebenne

Dodaj komentarz