Południoworoztoczański Park Krajobrazowy i jego skarby

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy to ciekawy cel wycieczki dla tych osób, które chcą się nacieszyć pięknymi widokami oraz zwiedzić miejscowości kuszące ciekawą historią. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części kraju?

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy powstał w 1989 roku, a głównym celem jego powołania była konieczność ochrony tutejszego krajobrazu. Park ten kusi jednocześnie wyjątkowym klimatem oraz malowniczymi miejscowościami, na terenie których łączą się ze sobą dwie kultury: wschodnia i zachodnia. Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, który rozciąga się na pograniczu województwa podkarpackiego i lubelskiego, to piękne rolnicze tereny oraz cenne zabytki dawnej architektury, w gronie których nie brak greckokatolickich cerkwi. Malownicze wzgórza oraz piękne doliny takich rzek, jak Tanew czy Rata mogą zrobić wielkie wrażenie na wszystkich tych osobach, które wolny czas lubią spędzać w aktywny sposób na łonie natury. Południoworoztoczański Park Krajobrazowy to piękne lasy, w których można cieszyć się widokiem buczyny karpackiej, to również obszar, który przyciąga miłośników botaniki. Nie brak tutaj ciekawych gatunków roślin, w tym również tych chronionych, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. W trakcie spacerów po tym parku można zobaczyć rosiczkę okrągłolistną oraz bagnicę torfową, pojawiają się tu również tak ciekawe gatunki, jak wilczomlecz migdałolistny, wawrzynek wilcze łyko czy bodziszek żałobny. Po tej części Roztocza można też urządzać ciekawe wycieczki ornitologiczne, w trakcie których można obserwować bociany czarne, puszczyki uralskie oraz pliszki górskie. Na terenie parku pojawiają się też tak ważne zwierzęta, jak orliki czy bobry europejskie.

A co z tymi turystami, którzy w czasie wycieczki po południowej części Roztocza chcą się nacieszyć pięknymi widokami? Dla nich ciekawym miejscem może się okazać Horyniec Zdrój – znane uzdrowisko, znane z pięknego parku zdrojowego, kuszą też Nowiny Horynieckie oraz wieś Radruż, kusząca drewnianą cerkwią – jednym z cenniejszych zabytków drewnianej architektury w Polsce, który może się pochwalić wpisem na listę UNESCO. Wszystkie te atrakcje skutecznie przyciągają uwagę turystów, dla których Południowe Roztocze staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystycznych wypraw.