Skarby Podlasia – to trzeba zobaczyć

Wspaniała przyroda, bezcenne zabytki i atmosfera, która przyciąga – oto czynniki, dzięki którym Podlasie dla wielu osób stało się niezwykle atrakcyjnym celem podróży. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Jakie atrakcje mogą sprawić, że wspomnienia z wycieczki po tej krainie na długo zapiszą się w naszej pamięci?

Podlasie – wielokulturowa kraina pełna skarbów

Zabytkowe kościoły, drewniane meczety oraz wspaniałe cerkwie – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi najczęściej kojarzone jest Podlasie. Ta kraina to miejsce, gdzie stykają się ze sobą różne religie i kultury. Dzięki temu w trakcie podróży po tej krainie można zwiedzać prawosławne cerkwie, katolickie świątynie oraz spotykać się z polskimi Tatarami. Ci ostatni wciąż obecni są w dwóch miejscowościach: w Bohonikach oraz w Kruszynianach. Obie te miejscowości mogą się pochwalić zabytkowymi meczetami oraz mizarami, czyli tatarskimi cmentarzami. Dla osób zainteresowanych prawosławiem, ważnym punktem w programie wycieczki po Podlasiu może się okazać wizyta na Świętej Górze Grabarce oraz w jedynek prawosławnej pustelni w Polsce, znajdującej się w niewielkich Odrynkach. Nie lada gratką dla miłośników sztuki cerkiewnej będzie też wizyta w Supraślu, mogącym się pochwalić pięknym monasterem oraz Muzeum Ikon. Warto też odwiedzić Wodziłki, znane jako ważna osada staroobrzędowców. A co z katolikami? Dla nich nie lada gratką może się okazać wizyta w Sokółce oraz możliwość zwiedzenia barokowego kościoła w Tykocinie.

Przyrodnicze skarby Podlasia

Wizyta na terenie Podlasia to jedyna w swoim rodzaju lekcja przyrody. Jednym z ważniejszych punktów na mapie tej krainy jest przecież Puszcza Białowieska, mogąca się pochwalić wiekowymi drzewami oraz żubrami. Cennym pod względem przyrodniczym miejscem jest też Puszcza Knyszyńska, po której można urządzać wspaniałe wycieczki piesze i rowerowe. Podlasie to również piękna dolina Narwi oraz chroniący ją park narodowy, to również Biebrza i jej rozlewiska, również objęte ochroną jako park narodowy. Podlasie może się też pochwalić bocianimi wioskami, na terenie których głównymi atrakcjami są bocianie gniazda. Najsłynniejszym punktem na bocianim szlaku jest Pentowo, kuszące dodatkowo pięknymi widokami na starorzecza Narwi. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że wycieczki po Podlasiu mogą się stać wyjątkową lekcją przyrody oraz wyjątkową okazją do spędzenia wolnego czasu na łonie natury.

Jeden komentarz w temacie “Skarby Podlasia – to trzeba zobaczyć

Dodaj komentarz