Urządzenia poprawiające jakość powietrza pod lupą ekspertów

Jakość powietrza, którym oddychamy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego warto korzystać z urządzeń, które pozwalają o nią zadbać. Jednak nie wszystkie z nich są tak samo godne polecenia.

Najlepiej dokonywać zakupów w oparciu o opinie specjalistów. Sprawdźmy, jak testują oni różne urządzenia i które parametry sprzętów uważają za najważniejsze.

Oczyszczacze powietrza

Serwis Ranking Oczyszczaczy powstał głównie z myślą o testowaniu i recenzowaniu oczyszczaczy powietrza, które w Polsce są bardzo przydatne, ze względu na wysokie stężenie smogu zimą. Najważniejsze testy, jakim poddawane są te urządzenia w laboratorium to:

  • Test prędkości oczyszczania w najwyższej prędkości

Pomieszczenie testowe zostaje zadymione, celem uzyskania wysokiego stężenia poziomu pyłu PM2,5. Następnie osoba testująca włącza oczyszczacz i uruchamia najwyższą prędkość, po czym zaczyna monitorować stężenie pyłu.

Kiedy spadnie ono do pożądanego poziomu, testujący zapisuje czas, w którym to nastąpiło.

  • Test prędkości oczyszczania w trybie automatycznym

Tutaj test wygląda bardzo podobnie, z tą różnicą, że przeprowadzający go ekspert uruchamia oczyszczacz nie w najwyższej prędkości, tylko w trybie automatycznym.

W tym trybie urządzenie samo dostosowuje prędkość filtracji do stanu powietrza.

  • Test działania czujników jakości powietrza

Każdy oczyszczacz przystosowany do pracy w trybie automatycznym ma przynajmniej jeden czujnik jakości powietrza.

Podczas testów dane ze wskaźnika są porównywane z wynikami pomiaru przeprowadzonymi za pomocą zewnętrznych mierników oraz sensorów w innych oczyszczaczach powietrza.

  • Pomiar poboru prądu

Do pomiaru poboru prądu służy watomierz. Testowane jest zużycie energii na różnych prędkościach.

  • Pomiar głośności pracy

Test głośności pracy jest możliwy dzięki decybelomierzowi. Co ważne, testerzy zawsze dokonują pomiaru w tych samych warunkach, czyli umieszczają miernik w tej samej odległości i na takiej samej wysokości.

Ponadto specjaliści sprawdzają działanie dodatkowych funkcji, np. możliwości oferowanych przez aplikację.

Nawilżacze powietrza

Nawilżacze powietrza to urządzenia przydatne głównie w sezonie grzewczym, ponieważ to właśnie wtedy problemy z niską wilgotnością powietrza wewnątrz budynków są najpowszechniejsze.

Najważniejsze testy, którym poddawane są nawilżacze w laboratorium to:

  • Test wydajności

Polega on na obliczeniu zużycia wody. Tester napełnia zbiorniki kilku nawilżaczy do pełna i włącza je w najwyższej prędkości, a po upływie godziny zamiana miejscami. Po tym, jak każdy nawilżacz popracuje godzinę w każdym miejscu, ekspert sprawdza, ile wody ubyło ze zbiornika.

  • Pomiar zużycia prądu

Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy tester wykonuje pomiar przy pomocy watomierza, sprawdzając zużycie energii na wszystkich dostępnych prędkościach.

  • Pomiar głośności pracy

Test z użyciem decylobiemierza pomaga ocenić, czy nawilżacz sprawdzi się np. w sypialni, gdzie zbyt duży hałas mógłby utrudniać sen.

Ponadto Specjaliści z Ranking Oczyszczaczy sprawdzają działanie funkcji obecnych w nawilżaczach, np. higrostatu. Jest on bardzo ważny, ponieważ umożliwia utrzymanie wyznaczonej wilgotności powietrza, czyli pracę urządzenia w trybie automatycznym.

Odgrywa istotną rolę także w przypadku osuszaczy, których ranking również dostępny jest w serwisie https://ranking-oczyszczaczy.pl/osuszacze-powietrza/.

Klimatyzatory przenośne

W przypadku klimatyzatorów przenośnych eksperci zalecają zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Moc chłodniczą – ważne jest to, aby obliczać zapotrzebowanie na nią z uwzględnieniem nie tylko powierzchni pomieszczenia, lecz także zysków ciepła. Z artykułu https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/ możemy dowiedzieć się, że należą do nich m.in. wielkość i kierunek wychodzenia okien, lokalizacja pomieszczenia (parter, piętro czy poddasze), jakość izolacji termicznej oraz obecność rolet lub żaluzji okiennych.
  • Przepływ powietrza – jest on wyrażany w metrach sześciennych na godzinę i ma wpływ na tempo chłodzenia.
  • Liczba trybów pracy – wiele oczyszczaczy ma niezależne tryby osuszania powietrza i wentylacji (cyrkulacji), a niektóre także tryb grzewczy. Ponadto nieliczne modele umożliwiają jednoczesne chłodzenie i oczyszczanie powietrza. Tryby dodatkowe wpływają na opłacalność zakupu.
  • Obecność funkcji dodatkowych – przydatna jest np. funkcja swing, która umożliwia rozprowadzanie powietrza w różnych kierunkach. Wiele zalet ma też zdalne sterowanie.