Znaczenie picia napojów podczas biegania

Bieganie i odwodnienie często idą w parze, ponieważ ludzie są przystosowani do radzenia sobie z upałem lub ograniczoną ilością wody tylko przez określony czas. Chociaż bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc w umiarkowanym klimacie, w pustynnych warunkach bez wody mielibyśmy trudności z przeżyciem dłużej niż dwa dni.

Po tlenie woda zajmuje drugie miejsce na liście niezbędnych do życia. Woda stanowi 60 procent całkowitej masy ciała i spełnia wiele kluczowych funkcji, w tym odżywia komórki, przenoszenie jedzenia przez ciało, eliminacja marnotrawstwa, regulacja temperatury ciała, amortyzacja i smarowanie stawów oraz utrzymywanie objętości i ciśnienia krwi.

Czy odwodnienie w przypadku biegaczy jest groźne?

Każdego dnia tracimy płyny poprzez pocenie się, oddychanie i oddawanie moczu. Na pocenie się w szczególności biegacze muszą zwracać uwagę, ponieważ gdy tylko zaczynasz biegać, zaczynasz się odwadniać. Około 75 procent energii, którą wkładasz w ćwiczenia, zamienia się w ciepło, a następnie jest tracone.

Dlatego ćwiczenia sprawiają, że czujesz się cieplej. Dodatkowe ciepło musi zostać rozproszone, aby utrzymać temperaturę ciała w bezpiecznych granicach – około 37-38°C. Twoje ciało pozostaje chłodne przez pocenie się, co sprawia, że ​​niezbędna jest wymiana płynów. Jeśli nie spożyjesz wystarczającej ilości płynów, twoja krew zgęstnieje, zmniejszając wydolność serca, zwiększając tętno i podnosząc temperaturę ciała.

Umiarkowane odwodnienie jest normalnym i przejściowym stanem wielu biegaczy i nie prowadzi do poważnych schorzeń. Na przykład elitarni sportowcy nie mają czasu na picie zbyt dużo w tempie poniżej pięciu minut i są prawdopodobnie najbardziej odwodnionymi biegaczami na trasie – stan, który można łatwo i szybko odwrócić w ciągu kilku minut od ukończenia płyn.