Dieta dr Dąbrowskiej stała się znana jakiś czas temu. Mówiły o niej osoby znane i popularne. To właśnie dzięki nim zyskała ona na popularności i coraz więcej osób zaczęło ją stosować. Pojawiły się bardzo pozytywne opinie na jej temat, a sama głodówka zyskała sobie wielu zwolenników. Z drugiej strony, powstało całe grono osób, które zdecydowanie odradzają stosowanie wspomnianej diety. Skąd takie rozbieżności? Przyjrzyjmy się faktom naukowym i założeniom, na których opiera się dieta Dąbrowskiej, a z pewnością będzie nam łatwiej samodzielnie ocenić czy taki post leczniczy to coś dla nas.
Post Dąbrowskiej – główne założenia
Głównym założeniem diety Dąbrowskiej (określanej również mianem postu lub głodówki) jest spożywanie jedynie wybranych warzyw. Z grupy tej należy wyeliminować wszystkie warzywa bogate w skrobię, a więc między innymi ziemniaki, czy bataty. Poza tym, nie można spożywać warzyw o dużej ilości cukru lub trzeba je mocno ograniczyć. Post można uzupełnić o wybrane owoce, takie jak jabłka, grejpfruty i cytryny, przy czym również nie mogą one być spożywane w nadmiernych ilościach. Na przykład, w zależności od organizmu, można zjeść jedno lub dwa jabłka dziennie. Kolejny wymóg to trzymanie się określonej ilości kalorii jakie możemy przyjmować każdego dnia. Musimy zmieścić się w zakresie od 400 do 800 kalorii. Przy spożywaniu jedynie dozwolonych warzyw i owoców, nie powinniśmy mieć problemu ze zmieszczeniem się w tych właśnie ramach.
Dieta warzywna dr Dąbrowskiej – fakty naukowe
Wiele diet opiera się jedynie na przypuszczeniach lub teoriach, które mają pozwolić nam schudnąć lub podreperować zdrowie. W przypadku diety Dąbrowskiej jest zupełnie inaczej. Opiera się ona na udowodnionych badaniami faktach naukowych. Po pierwsze, musimy zastanowić się skąd tak niewielka ilość kalorii i dlaczego można spożywać jedynie wybrane warzywa i owoce. W ogólnym zarysie można powiedzieć, że dzięki temu w organizmie w krótkim czasie od rozpoczęcia diety rozpoczyna się proces autofagii („samozjadania”), czyli odżywiania wewnętrznego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za zbadanie mechanizmów działania autofagii Yoshinori Ohsumi otrzymał nagrodę Nobla. Jest to więc zjawisko bardzo dobrze zbadane oraz cenne z medycznego punktu widzenia.
Odżywianie wewnętrzne – kiedy się zaczyna i na czym polega
Odżywianie wewnętrzne, na którym opiera się dieta dr Dąbrowskiej polega na tym, że zamiast z zewnątrz, organizm odżywia się niejako z wewnątrz. W pierwszej kolejności „zjada” on nadprogramową tkankę tłuszczową oraz wszelkie niechciane zmiany, jakie zaszły w organizmie. To dlatego dieta Dąbrowskiej pozwala pozbyć się jednostek chorobowych oraz usunąć wiele problemów zdrowotnych. Organizm walczy z nimi sam, a to najskuteczniejszy sposób walki. Aby mechanizmy autofagii mogły zadziałać w naszym organizmie potrzebne jest minimum 16 godzin przebywania na poście. Najlepsze efekty osiąga się jednak po 24 do 48 godzin od rozpoczęcia głodówki leczniczej. Każda kolejna godzina, dzień, tydzień, wydłużają działanie mechanizmów odżywiania wewnętrznego. Dlatego im dłużej i regularniej stosujemy dietę Dąbrowskiej, tym lepsze efekty zdrowotne osiągniemy. Trzeba przy tym pamiętać, że maksymalny czas trwania głodówki leczniczej to 6 tygodni (42 dni). Warto wiedzieć, że zjawisko autofagii może być wspierane przez dietę, ale również przez aktywność fizyczną. Pomaga ona również na szybsze pozbywanie się toksyn, dlatego w miarę możliwości podczas postu Dąbrowskiej zaleca się wykonywanie lekkich ćwiczeń.
Post Daniela – sposób na odchudzanie, czy kuracja lecznicza?
Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej bywa również nazywana postem Daniela. Określenie to bierze się od biblijnej postaci Daniela, który ze względu na swoje przekonania żywił się jedynie warzywami. Efekty w tamtym przypadku były niezwykłe i dzisiaj również taka dieta może nam pomóc. Wiele osób zastanawia się jednak czy post Dąbrowskiej może być dobrym sposobem na odchudzanie. Chociaż faktycznie na tej diecie dość szybko pozbywamy się kilogramów, jest to raczej efektem ubocznym. Główną korzyścią z postu Daniela, czy diety warzywnej jest wsparcie organizmu w walce z jednostkami chorobowymi. Trzeba też pamiętać, że równie istotne jak sama dieta, a może nawet jeszcze bardziej istotne, jest wychodzenie z postu. Powinno ono trwać tyle samo lub dłużej co sama głodówka i powinno być wstępem do zdrowego odżywiania. Osoby, które chcą szybko schudnąć, często nieprawidłowo wychodzą z diety i szybko wraca do starych nawyków żywieniowych. Dobrą motywacją będzie więc raczej kwestia zdrowia niż odchudzanie.
Dieta Dąbrowskiej – przepisy
Pewną trudnością przy przejściu na dietę dr Dąbrowskiej może być przygotowywanie zróżnicowanych dań. Wiele osób skarży się na to, że po prostu nie ma już pomysłów na urozmaicenie swojego jadłospisu. Rozwiązaniem może być korzystanie z aplikacji dr Dąbrowskiej, w której znajdziemy ciekawe przepisy na każdy dzień. Poza tym, na wielu blogach znajdziemy setki różnorodnych przepisów zarówno na śniadania, jak i obiady i kolacje, a także przekąski między posiłkami. Jeśli zaś brakuje nam kreatywności lub gotowanie nie jest naszą mocną stroną, możemy wybrać się na jeden z turnusów leczniczych, na których oferowana jest dieta Dąbrowskiej. Turnusy takie mają tę zaletę, że możemy nawzajem wspierać się w grupie osób o podobnym celu.