Wszystko co powinieneś wiedzieć o wynajmie mieszkania

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie. Ostatnio mogliśmy zaobserwować spory wzrost cen wynajmowanych mieszkań. Wbrew pozorom, nie sprawiło to jednak, że zainteresowanie wynajmem mieszkania spadło. Wręcz przeciwnie, chętnych na wynajem jest bardzo dużo, a w niektórych miejscach doszło do sytuacji, w której na rynku pozostało tak naprawdę bardzo niewiele mieszkań na wynajem. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania i zamierzasz je wynajmować, warto abyś był na bieżąco z aktualnymi trendami, a przede wszystkim z prawem, które potrafi się dość często zmieniać.

Mieszkanie do wynajęcia – najnowsze trendy

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie musisz zastanowić się czy ma być ono puste, czy umeblowane. Zarówno jedne, jak i drugie, cieszą się sporym zainteresowaniem. Jeżeli stawiasz na puste mieszkanie, możesz określić cenę wynajmu w zależności od tego czy jest to mieszkanie nowe, w jakim stanie są meble kuchenne oraz łazienkowe oraz w jakiej znajduje się lokalizacji. Jeżeli zaś decydujesz się na wynajem już urządzonego mieszkania, będziesz mógł wysunąć odpowiednio wyższą cenę najmu, jeżeli meble będą nowe, a także dobrze dobrane i stylowe. Najbardziej w cenie jest nowoczesny wystrój wnętrz, a także minimalizm, który pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni i sprawia, że każde pomieszczenie wydaje się wizualnie nieco większe.

Mieszkanie do wynajęcia

Wynajem mieszkania – dokumenty

Jeżeli mieszkanie jest już gotowe do wynajmu, musisz przemyśleć kwestię odpowiednich dokumentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście umowa. Istnieje tutaj kilka możliwości, na które możemy się zdecydować. Przede wszystkim musimy ustalić czy chcemy podpisywać umowę jedynie z najemcą, czy też chcemy to zrobić w obecności notariusza, choć nie jest to konieczne. Kolejna rzecz, o której musimy pomyśleć to zapisy jakie znajdą się w umowie. Oprócz standardowych danych, takie jak imiona i nazwiska właściciela oraz najemcy, a także danych lokalu mieszkalnego, w umowie musi znaleźć się przynajmniej kilka dodatkowych zapisów. Jednym z nich, którego nie może zabraknąć, jest wysokość najmu ustalona wcześniej z najemcą. W umowie powinna znaleźć się również informacja o kaucji oraz jej wysokości. Dobrze jest dołączyć do umowy również protokół zdawczo-odbiorczy, w którym określimy stan liczników na dzień rozpoczęcia umowy najmu. Niektórzy tworzą podobny protokół, aby ocenić stan wyposażenia w dniu wprowadzenia się najemców.

Najem okazjonalny

Inną formą umowy jest umowa najmu okazjonalnego. Chociaż samo brzmienie jej nazwy nie powie nam zbyt wiele, to osobom, które już interesowały się rynkiem mieszkaniowym, termin ten pewnie jest dobrze znany. W gruncie rzeczy, umowa taka jest zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania. Chodzi w niej o to, aby najemca wskazał osobę (z rodziny lub spoza niej), do której mógłby się wprowadzić w razie konieczności rozwiązania umowy najmu. Umowa taka jest podpisywana u notariusza, a osoba trzecia, do której w razie potrzeby mógłby wprowadzić się najemca, musi być przy tym obecna i złożyć swój podpis. Prawo polskie mówi bowiem o tym, że jeśli najemca nie ma się gdzie wyprowadzić, właściciel nie może go wyrzucić ze swojego mieszkania. Wspomniany zapis w umowie umożliwia właścicielowi ewentualne szybkie dokonanie eksmisji, jeżeli najemca nie wyprowadzi się w okresie określonym w umowie po jej rozwiązaniu. Umowa najmu okazjonalnego jest coraz częściej i chętniej stosowana przez właścicieli mieszkania, którzy chcą uniknąć ewentualnych przyszłych kłopotów.

Wynajem mieszkania

Podatek od wynajmu mieszkania

Chociaż wynajem mieszkania ma przynieść właścicielowi czysty zysk i być formą biernego zarobku, to jednak trzeba pamiętać, że nie omijają nas tutaj podatki. Niezależnie od tego czy podpisujemy umowę u notariusza, czy też jest to jedynie umowa zawarta między właścicielem, a najemcą, fakt ten trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Mamy na to 14 dni od momentu rozpoczęcia najmu. Wysokość podatku będzie zależała od kilku czynników, najczęściej jednak wynosi ona 8,5%. Jest to rozliczenie ryczałtowe, a wysokość podatku zależy od wysokości przychodów w danym roku. Jeśli nie przekroczą one 100 tysięcy złotych, wartość podatku wynosi właśnie 8,5% kwoty najmu. W przeciwnym przypadku, wartość ta wzrasta do 12,5%. Jeśli natomiast właściciel zamierza rozliczać się na zasadach ogólnych, podatek taki wyniesie odpowiednio 17% lub 32%, przy czym można skorzystać z kwoty wolnej od podatku (w tym roku wynosi ona 8000 złotych) oraz odliczyć od podatku wydatki związane z mieszkaniem.

Wynajem mieszkania – korzyści

Wynajem mieszkania niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejszą jest oczywiście ta finansowa. Dzięki temu, że oferujemy mieszkanie do wynajęcia, zdobywamy dodatkowe źródło dochodu, na które po jego zakupie nie musimy już pracować. Taki bierny dochód może przydać się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy ceny mieszkań (zarówno sprzedaży jak i wynajmu) poszły w górę, wynajem mieszkania jest idealną okazją na dodatkowy zysk. Poza tym, mieszkanie nie stoi puste, dzięki czemu sprzęty i meble nie niszczeją bez ich użytkowania.