Co na ból brzucha? Objawy i leczenie

Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się z dolegliwością, jaką jest ból brzucha. Zazwyczaj przyczyny takiego stanu rzeczy są dość błahe, a objawy po pewnym czasie ustępują same. Bardzo często dochodzi do niestrawności, która występuje po spożyciu ciężkostrawnych lub nieświeżych produktów. Obserwujemy wówczas nadmierne gromadzenie się gazów czy tzw. bulgotanie w żołądku. To, co powinno być sygnałem ostrzegawczym to przewlekłe lub bardzo ostre bóle brzucha. Co stosować na ból brzucha? Kiedy należy zacząć się martwić o stan swojego zdrowia?

Kiedy ból brzucha wymaga wezwania pogotowia ratunkowego?

Tak jak wspomnieliśmy, większość dolegliwości związanych z bólem brzucha ma niegroźne przyczyny i nie należy się ich bać. Wzmożoną czujność musimy zachować wtedy, gdy bolesnemu wzdęciu brzucha towarzyszy niskie ciśnienie tętnicze, potliwość i bladość. Możemy mieć w takiej sytuacji do czynienia z pęknięciem narządu wewnętrznego. Najczęściej dzieje się tak, po upadku, wypadku samochodowym, czy w następstwie mocnego uderzenia.

Piekący ból w górnej okolicy brzucha, połączony z uczuciem lęku i nudnościami, powinien wzbudzić obawy szczególnie u osób z chorobą wieńcową. Może być to symptom zawału serca.

Obawy powinny wzbudzić także bardzo ostre i przewlekłe bóle brzucha, szczególnie w danej części.

Ból brzucha po jedzeniu

Najczęściej do objawów związanych z bólem brzucha dochodzi po posiłku. Główne przyczyny niestrawności i bólu, jest wtedy:

  • Kofeina i alkohol,
  • Palenie tytoniu,
  • Tłuste i ostre potrawy,
  • Jedzenie w pośpiechu,
  • Przejadanie się,
  • Aktywność fizyczna zaraz po posiłku.

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Jeżeli mamy do czynienia z umiarkowanymi bólami brzucha, która spowodowane są np. grypą żołądkową, zatruciami pokarmowymi, to zazwyczaj jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z takimi dolegliwościami.

Podczas wystąpienia dolegliwości związanych z bólem brzucha niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Powinniśmy pić jak najwięcej wody, herbat ziołowych oraz elektrolitów. Spożywane pokarmy w tym okresie powinny być łatwostrawne, np. kleiki i kaszki, gotowane owoce, ryż, suchary. Dobrym pomysłem są dostępne bez recepty leki rozkurczowe, a także probiotyki, które wiążą toksyny w przewodzie pokarmowym.

Niestrawność związana z umiarkowanym bólem oraz dyskomfortem w górnej części brzucha, spowodowana jest zwykle spożyciem tłustych, ostrych potraw oraz przejadaniem się. Można wtedy wspomóc się powszechnie dostępnymi lekami hamującymi wydzielanie kwasu solnego.

Należy zaznaczyć, że w każdej sytuacji, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy, warto zasięgnąć opinii lekarza.