Cyfrowe wioski, czyli pomysł na pracę zdalną

Praca zdalna oferuje nam bardzo szerokie możliwości. Dzięki niej możemy mieszkać praktycznie w każdym zakątku świata, gdzie tylko nam się spodoba. Oczywiście, możemy być nieco ograniczeni funduszami i mieszkanie w droższym kraju może nie być możliwe. Poza tym jednak, ogranicza nas tak naprawdę jedynie fantazja i nasze oczekiwania. Z myślą o pracownikach zdalnych, a także tak zwanych cyfrowych nomadach, coraz częściej powstają cyfrowe wioski. Sama nazwa może nasuwać pytanie, co to właściwie takiego i jak takie wioski funkcjonują. Na omówieniu tych kwestii skupimy się w tym artykule.

Czym są cyfrowe wioski

Typowa wioska kojarzy nam się jednoznacznie – porozrzucane domki, uprawy, zwierzęta gospodarskie. Cyfrowe wioski nie mają z nimi wiele wspólnego. Jedyną wspólną cechą może być ich wielkość, gdyż są one również niewielkich rozmiarów. Ogólnie rzecz biorąc cyfrowe wioski to swego rodzaju osiedla, skupiska określonej liczby domów, które przeznaczone są dla osób pracujących zdalnie. Nie jest to jednak inicjatywa jednej firmy, która tam umieszcza swoich pracowników. Wręcz przeciwnie, oferta cyfrowych wiosek skierowana jest do ludzi z całego świata, którzy ze względu na charakter pracy mogą zamieszkać gdzie tylko będą chcieli. Po co jednak powstają takie miejsca i czym się one charakteryzują?

Idea cyfrowych wiosek

Ideą powstawania cyfrowych wiosek jest łączenie ludzi o podobnym stylu życia. Podstawowym warunkiem do zamieszkania w takiej wiosce jest praca zdalna, niezależnie czy będzie to praca na etacie, na kontrakcie, czy w charakterze freelancera. Osoby, które decydują się na zamieszkanie w cyfrowej wiosce mają zapewniony stały dostęp do najpotrzebniejszego w pracy narzędzia, a więc Internetu. Mogą ponadto wymieniać się doświadczeniami zdobytymi do tej pory zarówno w kwestii pracy, jak i stylu życia, jaki prowadzą. Są to osoby niezależne, których nic nie trzyma w jednym miejscu. Cyfrowa wioska jest dla nich jedynie pewnym etapem w życiu, tym ciekawszym, że mogą spotkać ludzi podobnych do siebie. Poza tym, miejsca takie zlokalizowane są w pięknych okolicach, co dodatkowo zachęca do przeprowadzki.