Jak często badać wzrok? Porady specjalistów

Regularne badanie wzroku jest jedną z najważniejszych czynności, o które każdy z nas powinien zadbać. Należy wykonywać je od wczesnych lat dzieciństwa. W czasie standardowego procesu okulista kontroluje ostrość i zasięg widzenia. W przypadku wykrycia nawet najmniejszych nieprawidłowości zleca on dodatkowe badania, pozwalające dobrać odpowiednie metody leczenia. Aby jednak uchronić się przed poważnymi schorzeniami narządu wzroku, leczenie trzeba rozpocząć szybko. Regularne badanie wzroku jest więc koniecznością. Jak często je wykonywać?

Kiedy przeprowadzić pierwsze badanie wzroku?

Badanie wzroku jest powinno być wykonywane zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci. Najmłodsi pierwszy raz okulistę lub optometrystę powinni odwiedzić już po 6 miesiącach od urodzenia, kolejny raz w wieku 3 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pierwsza kontrola wskaże problemy ze wzrokiem u dziecka, wtedy badania powinno się wykonywać częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Badanie wzroku u dziecka konieczne jest również przed rozpoczęciem edukacji, a następnie być powtarzane raz na 2-3 lata – jeśli nie ma innych rekomendacji okulisty. Rodzice powinni pamiętać o wizytach kontrolnych, bowiem żadne dziecko nie wie, co to znaczy „widzieć dobrze”, jeśli zna tylko nieostre i rozmazane obrazy. Samo z siebie nie będzie się na nie skarżyć i nie „zgłosi”, że widzi źle, bo nie wie, jak wygląda prawidłowe widzenie.

Jak często wykonywać badanie wzroku u osób dorosłych?

Osoby dorosłe na kontrolę ostrości widzenia powinny stawiać się częściej. Specjaliści rekomendują, aby w gabinecie okulisty/optometrysty pojawiać się raz na 1,5-2 lata. Częstotliwość wizyt powinno się zwiększyć po 40 roku życia, a także jeśli posiada się zdiagnozowaną wadę wzroku. Warto pamiętać, że wchodząc w wiek średni, zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy też zwyrodnienie plamki żółtej.

Jak często badać wzrok mając zdiagnozowaną wadę lub chorobę oczu?

Minimum raz w roku na badanie u okulisty powinni wybrać się pacjenci ze zdiagnozowanymi wadami wzroku lub ci, u których występuje szczególnie wysokie ryzyko chorób oczu. Do gabinetu lekarza powinni też regularnie zaglądać pacjenci cierpiący na choroby niezwiązane z narządem wzroku, przynajmniej w początkowych stadiach. Raz na 3-6 miesięcy badanie wzroku powinno być wykonywane u osób chorujących na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

Kiedy należy odwiedzić okulistę?

Na badanie wzroku należy się zgłosić zawsze, jeśli dostrzeże się zaburzenia, które wcześniej nie występowały, takie jak:

  • bóle głowy,
  • ból, pieczenie lub swędzenie oczu,
  • suche oczy,
  • nadmierne łzawienie,
  • częste infekcje oczu,
  • światłowstręt,
  • zaczerwienienie gałek ocznych,
  • pogorszenie wzroku lub pomniejsze zaburzenia (np. zamglone widzenie na długim/krótkim dystansie, osłabione widzenie przy niskim poziomie światła),
  • uczucie ciała obcego w oku.

Objawy te powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty i przeprowadzenia podstawowych badań. Szybka diagnoza umożliwia natychmiastowe podjęcie leczenia i ograniczenie rozwoju problemów z widzeniem. Optometrysta może pomóc w skutecznej diagnozie wady wzroku.