Jak stworzyć stronę internetową dla firmy

Strona internetowa jest swego rodzaju wizytówką każdej firmy. W obecnych czasach jest ona w zasadzie niezbędna, jeśli firma chce zyskać dobrą pozycję na rynku. Wielu klientów szuka różnego rodzaju produktów i usług właśnie za pośrednictwem Internetu, warto więc zadbać o dobrą reklamę internetową, którą jest między innymi dobrze zrobiona strona www. W jaki sposób można ją wykonać? I czy lepiej zająć się tym samemu, czy też zlecić stworzenie strony firmowej jednej z wielu agencji czy też jednemu z web developerów?

Samodzielne tworzenie strony internetowej, a agencja

Zarówno samodzielne tworzenie strony internetowej, jak i skorzystanie z pomocy agencji, czy też osoby, która zajmuje się tym zawodowo, ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim warto wziąć od uwagę jakie umiejętności posiadamy i ile czasu zajmie nam samodzielne stworzenie własnej strony-wizytówki. Jeżeli będziemy to robić po raz pierwszy, a nasza wiedza na temat Internetu jest niewielka, zdecydowanie lepiej będzie powierzyć stworzenie strony www osobie, czy firmie, która się na tym lepiej zna. Jeśli natomiast mamy jakieś pojęcie o podstawach tworzenia stron internetowych i dobrze poruszamy się w Internecie, możemy spróbować swoich sił. Tak naprawdę budowa strony internetowej nie jest wcale trudna, jeśli skorzystamy z jednego z gotowych rozwiązań, na przykład z gotowego motywu WordPress lub Wix, który pozwoli nam na stworzenie własnej strony www w dosłownie kilka godzin. Jak wygląda taki proces i o czym powinniśmy pamiętać zanim przystąpimy do tworzenia strony internetowej?

tworzenie strony internetowej

Zanim stworzymy stronę internetową

Chociaż proces tworzenia strony internetowej może być bardzo łatwy i przyjemny, to aby odnieść oczekiwany skutek, jakim jest reklama naszej firmy, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Są one niezbędne jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia samej strony. Jedną z takich rzeczy jest hosting (serwer). Jest to swego rodzaju miejsce, w którym znajdzie się nasza strona internetowa. Wybierając konkretny hosting, warto stawiać na znane firmy, gdyż te, które dopiero wchodzą na rynek nie zawsze działają tak jak trzeba. Chociaż często oferują one korzystne ceny, to jednak możemy się zawieść, kiedy nasza strona nie będzie funkcjonowała tak jak należy. Kolejna rzecz, którą musimy zakupić jeszcze przed stworzeniem strony internetowej to domena. Będzie ona swego rodzaju wizytówką i nazwą reprezentującą naszą firmę, warto więc starannie wybrać domenę, tak aby była ona łatwa do zapamiętania przez naszych dotychczasowych oraz nowych klientów. Kiedy posiadamy już te dwie rzeczy, możemy przystąpić do stworzenia strony internetowej naszej firmy.

Jak zrobić stronę internetową

Zastanówmy się nad procesem tworzenia strony internetowej na podstawie gotowego motywu WordPress. Na początek musimy zainstalować wordPress na naszym serwerze. Niektóre hostingi są stworzone typowo pod obsługę tego systemu i przeprowadzą nas krok po kroku przez proces instalacji. Kiedy instalacja jest już zakończona, pozostaje znaleźć konkretny motyw, który wpadnie nam w oko. Jeżeli wybierzemy już coś co będzie nam odpowiadało, możemy ściągnąć motyw i zacząć z niego korzystać. Do wyboru mamy zarówno rozwiązania płatne, jak i bezpłatne. W procesie edycji motywu pomoże nam dokumentacja, która zawsze jest do niego dołączona. Warto przy tym pamiętać, że wiele bezpłatnych motywów po instalacji znacząco różni się od wersji demo. Stworzenie podobnego efektu wymaga dość dużych umiejętności posługiwania się różnymi kreatorami i builderami. Inne strony po zainstalowaniu demo wyglądają praktycznie jak samo jak na stronie, na której zostały one przedstawione.

strona internetowa

Własna strona internetowa

Wiele motywów WordPressa wykorzystuje wspomniane wyżej buidery. Są to gotowe wtyczki, które służą do budowy strony internetowej. W większości przypadków po ściągnięciu wersji demo otrzymujemy gotowy szablon strony z możliwością jego edycji. Najłatwiejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest po prostu edycja tekstu oraz podmienienie obrazków, które są domyślnie ustawione w danym motywie. Nie powinno nam to sprawić kłopotu, gdyż obsługa buiderów jest zazwyczaj bardzo intuicyjna. Warto tutaj zaznaczyć, że programy takie mają często zarówno swoją wersję bezpłatną, jak i bardziej rozszerzoną wersję płatną, która pozwala na dokonywanie większej ilości modyfikacji oraz na uzyskanie bardziej zaawansowanych efektów na gotowej stronie. W zależności od tego jak zaawansowanych rozwiązań potrzebujemy, możemy zdecydować się na skorzystanie z podstawowej, bezpłatnej wersji jednego z builderów (jednym z popularniejszych jest Elementor) lub z bardziej zaawansowanej, płatnej wersji takiego kreatora stron internetowych.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne stworzenie strony internetowej, możemy więc kierować się instrukcjami, które będą dostępne na każdym etapie jej tworzenia. Dzięki temu proces ten będzie przebiegał szybciej i będzie łatwiejszy, a my zaoszczędzimy sobie czasu i wysiłku. W końcowym rezultacie, otrzymamy gotową stronę internetową, która będzie idealna wizytówką naszej firmy.