Sporty zimowe, czyli jak dobrze wykorzystać chłodne dni

Zima zbliża się coraz większymi krokami. Jedni wyczekują jej z niecierpliwością, inni tylko czekają kiedy się skończy, żeby znowu cieszyć się długimi ciepłymi dniami. Niezależnie od tego do której grupy osób należymy, możemy sprawić, że zima będzie bardzo przyjemną porą roku, którą spędzimy na ciekawych zajęciach. Możemy zorganizować zimowe dni w taki sposób, że zarówno wyjazd na ferie czy dłuższy weekend, jak i popołudnia oraz weekendy spędzone na miejscu przyniosą nam wiele pozytywnych wrażeń. Jakie sporty zimowe warto uprawiać na miejscu i na wyjeździe? Jaki jest koszt uprawiania takich sportów ? I jak się do nich przygotować?

Najpopularniejsze zimowe sporty

Do najpopularniejszych sportów, jakie możemy uprawiać zimą należy przede wszystkim narciarstwo, czy snowboard, a także saneczkarstwo. Wszystkie trzy rodzaje sportu cieszą się sporym zainteresowaniem, a potwierdzeniem są zapełnione każdego zimowego dnia stoki. Niektórzy wybierają się w polskie góry, inni za granicę, a jeszcze inny wybierają sztuczne stoki, czy też pagórki w swojej okolicy. Jest to dobra zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pozwala spędzić czas bardzo aktywnie, a przy okazji cieszyć się czasem spędzonym z całą rodziną, czy też z przyjaciółmi. Wspomniane wyżej sporty są najbardziej popularnymi, ale nie jedynymi, jakie możemy uprawiać z śnieżne zimowe dni. Przyjrzyjmy się tym oraz innym formom aktywności.

najpopularniejsze sporty zimowe

Narciarstwo zwykłe i narciarstwo alpejskie

Chyba najczęściej wybieranym sportem zimowym jest narciarstwo w różnych jego formach. Najbardziej popularne są po prostu zjazdy na nartach ze stoku, a następnie wjeżdżanie wyciągiem na górę i powtarzanie tego procesu. Istnieją jednak również inne rodzaje narciarstwa, a do najpopularniejszych i najbardziej znanych należy narciarstwo alpejskie. Polega ono na jak najszybszym zjeździe ze stoku i omijaniu pojawiających się na drodze tyczek, które są oznaczeniem trasy. To właśnie w narciarstwie alpejskim odbywa się wiele zawodów na skalę światową. Do uprawiania narciarstwa potrzebne są, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim narty. Możemy je dobrać w zależności od rodzaju narciarstwa jakie uprawiamy, a także od stopnia zaawansowania. Przydatne będą również kijki do nart, a także odpowiednia odzież, która nie będzie przepuszczała wilgoci.

Snowboard – jeden z najpopularniejszych sportów zimowych

Jeżeli narty nie są naszą wielką pasją, być może bardziej przypadnie nam do gustu snowboard. Obie sporty zimowe znacząco się od siebie różnią i zarówno narty, jak i snowboard mają swoich zwolenników. W odróżnieniu od narciarstwa, przy uprawianiu snowboardingu naszym głównym narzędziem jest deska. Dla niektórych stanowi to pewną trudność, gdyż nogi należy rozłożyć tylko na jednym elemencie, a nie na dwóch jak w przypadku nart. Co ciekawe, dla innych fakt ten okazuje się ułatwieniem. Wiele osób, które nie są przekonane do nart, decyduje się na spróbowanie swoich sił ze snowboardem i to z całkiem dobrym rezultatem. Trzeba przy tym pamiętać, że technika jazdy na nartach i snowboardzie jest zupełnie inna, a więc proces nauki będzie się znacznie różnił między tymi dwoma rodzajami sportów zimowych.

sporty zimą

Sporty zimą – saneczkarstwo

Dość ciekawym sportem zimowym jest saneczkarstwo. Jest ono stosunkowo mało znane i popularne w naszym kraju i niewiele osób decyduje się na jego uprawianie. Warto zastanowić się na czym w ogóle polega ta dyscyplina sportowa. Otóż, saneczkarstwo polega na wyścigach indywidualnych lub w parze na niskich sankach sportowych. Można je uprawiać na specjalnie wyznaczonych torach, co może być pewnym utrudnieniem. Jeśli jednak nie mamy dostępu do specjalnego toru, możemy uprawiać inny sport pokrewny z saneczkarstwem, a mianowicie zwykłe zjazdy z górki na sankach. Z pewnością sprawią one dużo radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Mamy do wyboru sanki o różnej wielkości, również takie dla dorosłych, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wolny weekend, czy popołudnie spędzić właśnie w taki sposób. Szczególnie jeśli wybierzemy się na pół dnia czy cały dzień na sanki z dzieckiem lub całą rodziną, będzie to na pewno przyjemnie spędzony czas.

Koszt uprawiania sportów zimowych

Koszt uprawiania sportów zimowych może być bardzo zróżnicowany. Jeśli chodzi o sporty do których potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, takiego jak narty, czy snowboard, już sam koszt ich zakupu może być dosyć wysoki. Do tego dochodzi koszt szusowania na stoku oraz korzystania z wyciągu, a dla wielu także koszt zatrzymania się w hotelu czy pensjonacie w górach. Trzeba przyznać, że niestety tego rodzaju sporty zimowe są dosyć drogim hobby i nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. Z drugiej strony, zjazdy z górki na sankach będą całkowicie bezpłatnym sportem, nie licząc samego zakupu sanek. Oczywiście są to tylko niektóre dziedziny sportowe, którymi możemy cieszyć się zimą. Każda z nich ma w sobie coś ciekawego, a to którą z nich wybierzemy, będzie zależało od naszych indywidualnych upodobań. Biorąc pod uwagę, że zima trwa stosunkowo krótko, warto jak najlepiej wykorzystać tę porę roku.

Przy współpracy z „Zgorky – szkoła narciarska Livigno