Jakie ptaki zostają w Polsce na zimę?

Za nami połowa zimy, jednak na powiew wiosny trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Intensywne opady śniegu, wiatr i marznący deszcz to tylko niektóre z uciążliwych cech zimy. Mimo trudnych warunków wiele ptaków nie decyduje się na wylot do ciepłych krajów. Dowiedz się, jakie gatunki ptaków zimują w Polsce i jak można je wesprzeć w tym trudnym czasie.

Jakie gatunki ptaków zimują w Polsce?

Zimą w Polsce można spotkać przede wszystkim ptaki miejskie, między innymi wróble, gawrony, gołębie i kawki. W swoich okolicach zostają też kaczki, łabędzie i czaple. Jeśli zaś chodzi o mniej znane gatunki ptaków, głównie występujące w lasach, w Polsce zimują na przykład: modraszki, sikorki, sójki, gile, dzięcioły oraz kowaliki.

Ptaki można wspierać zarówno latem, jak i zimą. Najlepszą pomocą będą domki lęgowe i poidełka. Woda i schronienie w czasie mrozów pozwolą ptakom przetrwać. Dokarmianie ptaków wymaga systematyczności i odpowiedniego doboru ziaren. Nie sypiemy ptakom resztek ze stołu. Nie można również sypać ptakom jedzenia raz na jakiś czas, gdyż przyzwyczajone do dokarmiania ptaki będą miały problem ze znalezieniem pożywienia.