Ryby świeże i wędzone – dlaczego warto je jeść?

Mięso ryb jest smaczne, delikatne i lekkostrawne, dlatego może być spożywane przez dzieci oraz osoby przebywające na specjalnej diecie, np. pooperacyjnej. Zarówno świeże, jak i wędzone ryby zawierają wiele cennych witamin, pełnowartościowego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, mających pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jak poznać, że ryby są świeże? Co z nich przyrządzić?

Ryby – na czym polega ich wyjątkowość?

Zarówno morskie, jak i słodkowodne ryby są od wielu tysięcy lat ważnym składnikiem ludzkiej diety. Doceniano je nie tylko ze względu na łagodny smak, lecz przede wszystkim za wysokie wartości odżywcze zawarte w delikatnym mięsie. Kwasy tłuszczowe z grupy omega, mnóstwo witamin (m.in. A, B, D, E) oraz składników mineralnych (magnez, fosfor, selen) to tylko część makro- i mikroelementów znajdujących się rybach, mających dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Regularne spożywanie mięsa może np. wpływać korzystnie na ciśnienie krwi, obniżać stężenie złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, zmniejszać ryzyko rozwoju demencji, choroby Alzheimera, cukrzycy typu II, a także poprawiać ogólną odporność organizmu. Ryby są również źródłem pełnowartościowego białka zawierającego wszystkie aminokwasy niezbędne dla zdrowia i rozwoju.

Jak sprawdzić, czy ryby są świeże?

Wybranie w sklepie świeżej ryby nie jest trudne, zwłaszcza jeśli wiadomo, na co należy zwrócić uwagę. Jeżeli ryba jest w całości, najpierw warto dokładnie sprawdzić ogólny stan jej skóry – łuski powinny być błyszczące i bez lepkiego śluzu, a po naciśnięciu ciało powinno szybko wracać do poprzedniego kształtu. Ważną podpowiedzią dotyczącą świeżości są również oczy – przejrzyste, bez białego nalotu i z wyraźnie zaznaczoną źrenicą, oznaczają, że ryba została wyłowiona całkiem niedawno. Podobnie skrzela, które powinny być intensywnie czerwone lub ciemnoróżowe bez brunatnych czy białych plam. Na koniec warto zrobić „test nosa” – świeże ryby nie mają przykrego zapachu, a jedynie lekki charakterystyczny aromat wody morskiej lub słodkiej.

Surowe ryby można przygotować na wiele sposobów, pamiętając o tym, by poddawać je obróbce termicznej krótko, dzięki czemu zachowają większość cennych składników mineralnych. Gotowane na parze, grillowane lub pieczone z dodatkiem aromatycznych ziół i przypraw – ryby przygotowane w ten sposób nie tylko smakują doskonale, lecz także są lekkostrawne i niskokaloryczne.

Ryby wędzone, marynowane i w konserwie

Przetwory rybne są nie tylko znakomitą przekąską i dodatkiem do kanapek, lecz także składnikiem wielu wyśmienitych sałatek mięsno-warzywnych. Ryby wędzone, takie jak makrela, pstrąg czy halibut po połączeniu z gotowanymi na twardo jajkami, drobno posiekanymi warzywami (cebula, ogórki kiszone) oraz przyprawami tworzą pastę smakującą idealnie w połączeniu ze świeżym, chrupiącym pieczywem. Aby nabrały więcej pikanterii, warto doprawić je drobno posiekanym szczypiorkiem, świeżo mielonym pieprzem lub szczyptą ostrej papryczki chili. Smacznego!