Niesamowite właściwości kurkumy

W czasie przygotowywania posiłków i różnego rodzaju potraw używamy przypraw i ziół, o których to właściwościach nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jedną z takich przypraw jest kurkuma, która ma niesamowite prozdrowotne działanie.

Kurkuma jest uważana za jedną z najzdrowszych przypraw świata, a co najważniejsze jej działanie jest potwierdzone wieloletnimi badaniami naukowców.

Azja południowo-wschodnia jest ojczyzną kurkumy. Stamtąd to podczas kolejnych wypraw odkrywców i podróżników przywędrowała do Europy, a obecnie jest popularna na całym świecie.
W medycynie Dalekiego Wschodu była i jest wykorzystywana już od czasów jej istnienia.

Ma bardzo podobne właściwości do imbiru, gdyż pochodzi z tej samej rodziny co on. Dostępna jest w postaci żółtego proszku, jednakże w niektórych supermarketach możemy dostać jej świeży korzeń.

Jednym z głównych składników, który posiada kurkuma jest kurkumina. To właśnie ona jest odpowiedzialna za szereg zdrowotnych korzyści, z których możemy wiele zaczerpnąć.
Przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne. Zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, gdyż pobudza nasz układ odpornościowy.

Liczne badania potwierdzają także silne działanie antynowotworowe. Łagodzi ból stawów w przypadku osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
Dzięki niej możemy się pozbyć nadmiaru cholesterolu z organizmu, a co za tym idzie ochronić nas układ krążenia, a w szczególności serce.

Wiele innych dobrych skutków zdrowotnych można by jeszcze wymieniać jak na przykład zapobieganie wzdęciom czy zgadze. Dlatego też warto, aby kurkuma znalazła się w naszej codziennej diecie. W postaci proszku możemy ją dodawać do różnego rodzaju posiłków, takich jak zupy, kremy ale możemy również dodawać odrobinę proszku do herbaty. Na pewno wpłynie to pozytywnie na zdrowie i jego poprawę!